Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

YGS sınavına girmek için gerekli belgeler

ÖSYM, YGS sınavına girişte adayların yanlarında bulundurması gereken belgelerle ilgili açıklama yaptı Bu Pazar yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) adaylara sınava giderken yanlarına cep telefonu, çanta, metal eşyalar gibi araç gereçleri almamaları uyarısı yapıldı.

21 Mart 2013 11:37 (149791) Güncellenme :21.03.2013 11:37:32
YGS sınavına girmek için gerekli belgeler

ÖSYM tarafından YGS’ye girecek adaylara sınav günü uyarısı yapıldı. Adaylara sınava gelirken cep telefonu, çanta, metal eşyalar gibi araç gereçleri getirmemeleri gerektiği belirtilirken, sınava giriş belgeleri ve TC kimlik numaralarının olduğu nüfus cüzdanlarını mutlaka sınavda bulundurmaları bildirildi

ÖSYM Malatya İl Sınav Koordinatörlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı ‘na girecek adayların trafik yoğunluğuna sebep olmaması için sınava gireceği binaya giderken toplu taşıma araçlarını kullanmaları, sınav binası girişinde yığılmaya yol açılmaması için çanta, cüzdan ve benzeri eşyalarını sınava gireceği binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az bir saat önce binanın önünde bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir” denildi.

Sınava Girmek İçin Gerekli Belgeler şöyle sıralandı:

“Adayların, sınav salonuna girebilmeleri için yanlarında bulundurmaları gereken belgeler şunlardır:

Sınava Giriş Belgesi: Üzerinde sınava gireceği merkez, bina, salon, sıra numarası bilgileri ile fotoğrafının bulunduğu belgedir. Bu belgeyi aday http://ais.osym.gov.tr internet adresinden kendi T.C. Kimlik Numarası ve şifresini kullanarak edinir. Belge renkli olabileceği gibi siyah beyaz da olabilir.

Nüfus cüzdanı veya pasaport: Nüfus cüzdanı veya pasaport ile zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ve askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi ve Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki belgeler kesinlikle kabul edilmez. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı ve pasaportun süresi geçerli olmalıdır.

Bu iki belgeyi yanında bulundurmayan adaylar ÖSYM Başkanlığının Sınav Uygulamalarına İlişkin Güvenlik Tedbirleri gereğince sınav salonuna alınamayacağından, adayların bu belgeleri yanında bulundurmaları gerekmektedir.”

kaynak : egitimtercihi