Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Usta Öğreticilere MÜJDE

12 bin civarında çalışan USTA Öğreticilere müjde geldi. Yenişafak’ın haberine göre artık emekli olabilecekler. Ayrıntılar için tıklayınız Çelik’ten 12 bin usta öğreticiye müjdeli haber BİLAL ÇETİN/ ANKARA Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “12 bin usta öğreticimiz, artık adil bir düzenlemeye kavuştu. Sosyal güvenlik kapsamına alındılar ve emekli olabilecekler” dedi. TBMM Genel Kurulu’nda kabul [...]

2 Ağustos 2008 11:08 (3335) Güncellenme :30.11.-0001 00:00:00
Usta Öğreticilere MÜJDE

12 bin civarında çalışan USTA Öğreticilere müjde geldi. Yenişafak’ın haberine göre artık emekli olabilecekler. Ayrıntılar için tıklayınız

Çelik’ten 12 bin usta öğreticiye müjdeli haber

BİLAL ÇETİN/ ANKARA


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “12 bin usta öğreticimiz, artık adil bir düzenlemeye kavuştu. Sosyal güvenlik kapsamına alındılar ve emekli olabilecekler” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen SSK ve BAĞ-KUR’un prim alacaklarının yapılandırılması konusundaki düzenlemeye eklenen bir madde ile yıllardır emekliğe hak kazanamayan usta öğreticilerin sorunları da çözüldü. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan 12 bin usta öğreticinin mevcut mevzuattaki sorun sebebiyle ayda 15 gün sigortalı sayıldığını bu yüzden sosyal güvenlikten faydalanamadıklarını ve emekli olamadıklarını anlatan Bakan Çelik, “12 bin usta öğreticimiz, artık adil bir düzenlemeye kavuştu. Sosyal güvenlik kapsamına alındılar ve emekli olabilecekler” dedi. Yürürlükteki mevzuattaki çarpıklık sebebiyle aylık 264 YTL prim ödedikleri halde ayda 16 gün sigortalı sayılan usta öğreticilerin, emeklilik sorunu çözüldü.

TALİMAT BAŞBAKANDAN

Yeni düzenleme ile usta öğreticilerinin sigorta primleri aylık 789 YTL üzerinden düzenlendi. Böylece ayda 30 gün sigortalı sayılmaları ve gerekli işgününü tamamladıktan sonra emekli olabilmeleri sağlandı. Usta öğreticiler Mart ayında Başbakan Erdoğan’la görüşmüştü. Başbakan, Bakan Çelik’e “Bu sorunu çözün” talimatı vermişti.

PEKİ YA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER?

Memuruz.net soruyor: Ücretli çalışan binlerce eğitimci ne olacak?
Yenişafak