Anasayfa / Sağlık / Tırnaklardaki Beyaz Lekenin Nedeni Nedir?

Tırnaklardaki Beyaz Lekenin Nedeni Nedir?

Tırnak yapısında, çok sayıda hastalık oluşabilmektedir. Tırnaklardaki beyaz lekeler, oluşan herkesin şikayet ettiği durumlardandır. Fakat bir hastalık olarak nitelendirilmemektedir.
Bilimsel ismi lökoniki olan bu durum, hafif olarak seyretmektedir. Bu hafif durumun, ender de olsa ciddi sorunlara yol açtığı görülmektedir. Fakat genel olarak sağlığı olumsuz yönde etkileyecek önemli bir soruna neden olduğu görülmemektedir. Bu lekelerin oluşmasındaki en büyük neden, mineral eksikliğidir. Vücutta düzenleyicilik görevini üstlenen mineraller, vücut için olmazsa olmaz maddelerdendir. Bu minerallerin yeterli derecede tüketimi büyük önem taşımakta ve eksik alınması sonucunda da vücutta bir takım sorunlar meydana gelmektedir. Her mineralin vücuttaki görevi farklı olup, eksikliklerinde de meydana gelen sorunlar da farklı olmaktadır. Bu durumu örneklendirecek olursak; potasyum eksikliği kanda pıhtılaşma sorunlarına, demir minerali eksikliğinde kansızlık, çinko mineralinin eksikliğinde ise tırnaklarda beyaz lekeler oluşmaktadır. Tırnakta oluşan beyaz lekelerin farklı nedenleri bulunsa da çinko eksikliği, bu durumun en temel nedeni olmaktadır.
Çinko eksikliğinde görülen diğer durumlara yaraların geç zamanda iyileşmesi, büyüme gerilikleri, gelişme gerilikleri, adet döneminin zor ve sancılı geçmesi ve kısırlık görülmektedir. Aynı zamanda bu mineralin az miktarda alınması ya da yeterli miktarda alınmaması, sivilce tipi cilt sorunlarının oluşmasını da sağlamaktadır. Bu yüzden bu mineralin, vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda alınması büyük önem taşımaktadır.
Bu durumun en belirgin tedavi yöntemlerinden biri, çinko takviyesi olmaktadır. Bazı durumlarda çinko takviyesi, ortadaki sorunu kaldırmakta iken bazı durumlarda ise yeterli olmamaktadır. Bu durumda ise akla ilk olarak başka bir mineralin eksikliğinden kaynaklanıyor olması gelmektedir. Magnezyum, manganez ve selenyum eksikliği durumları da bu oluşuma yol açmaktadır. Bu mineraller alınarak, problem ortadan kaldırılmalıdır.

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir