Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Şubat Atamasında Baraj Kaldırılmalı mı?

Öğretmen adaylarının en büyük merak konusu olan KPSS puan barajının durumu ne olacak?

21 Ocak 2014 16:29 (521511) Güncellenme :21.01.2014 16:29:44
Şubat Atamasında Baraj Kaldırılmalı mı?

Şubat atamasına sayılı günler kala öğretmen adayları arasında süregelen en büyük tartışmalardan biri de hiç şüphesiz KPSS puan barajının durumudur. Bazı branşlarda 60 bazılarında ise 50 olan KPSS puan barajının durumu kılavuz açıklanınca netleşeceği düşünülmektedir.

KPSS puan barajı 2013 Ağustos atamasından önce 60 olarak belirlenmişti. Ancak daha sonra bazı bölümler için 50 puana indirilmiştir. Peki, neden baraj olmalıdır ya da baraj neden olmamalıdır?

Puan barajı olmalıdır çünkü eğitimde kalite alanında uzman kişilerle sağlanır. Eğer bir öğretmen adayı bölümünden yeterli bir puan alamıyorsa uygulanan sınavların geçerliliği kaybolmuş olur. Bunun yanında binlerce adayın 75–80 puan üzerinde puan alıp atanamadığını düşünürsek KPSS barajının olması gerekir.Aynı zamanda barajın olduğu bazı bölümlere kontenjan verildiği halde boş kalması da barajın geçerliliğini gerekli kılan sebeplerden biridir.

Puan barajı olmamalıdır çünkü ülkemizde öğretmen açığı hat safhada ve öğretmen ihtiyacı bulunan bölümlerden yeteri kadar kadroyu sağlamak için baraj indirilmeli ya da kalkmalıdır. Bunun yanı sıra yetenek sınavlarıyla üniversiteyi kazanan müzik öğretmenliği gibi bölümlerinde KPSS den yüksek puanlar alamadığını düşünürsek bazı bölümler için puan barajının kalkması gerekebilir.

Bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü öğretmen adayları büyük tartışmalar yaşamaktadırlar. KPSS puan barajının kalkıp kalkmayacağı kılavuz açıklanınca netleşecek ancak sosyal medya üzerinden öğretmen adayları çeşitli yolları kullanarak barajın kalkması ve kalkmaması yönünde birçok faaliyet gerçekleştiriyorlar

Peki sizce KPSS puan barajı olmalı mı olmamalı mı? Yetkililere sesinizi duyurmak için haberin altına düşüncelerinizi yorumlarınızı bekliyoruz.