Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Resim Öğretmenleri DİKKAT!

Yıllardır atama çilesi çeken ve ders ssatleri 1 saate düşürülen Resim-İş öğretmenliği mezunlarına atanma şansı doğdu. Nasıl mı? MEMURUZ.NET'İN ALDIĞI BİLGİYE GÖRE TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİ BRANŞINA  RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNLARININ DA BAŞVURUDA BULUNMASI İÇİN TALİM VE TERBİYE KURULUNDA GÖRÜŞMELER YAPILMAKTADIR. YILLLARDIR ATAMA BEKLEYEN VE  ŞUANDA SADECE GÖRSEL SANATLAR BRANŞINA BAŞVURUDA BULUNMA HAKLARI OLAN RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNLARINA [...]

10 Mayıs 2011 23:55 (25499) Güncellenme :30.11.-0001 00:00:00
Resim Öğretmenleri DİKKAT!

Yıllardır atama çilesi çeken ve ders ssatleri 1 saate düşürülen Resim-İş öğretmenliği mezunlarına atanma şansı doğdu. Nasıl mı?

MEMURUZ.NET'İN ALDIĞI BİLGİYE GÖRE TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİ BRANŞINA  RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNLARININ DA BAŞVURUDA BULUNMASI İÇİN TALİM VE TERBİYE KURULUNDA GÖRÜŞMELER YAPILMAKTADIR.

YILLLARDIR ATAMA BEKLEYEN VE  ŞUANDA SADECE GÖRSEL SANATLAR BRANŞINA BAŞVURUDA BULUNMA HAKLARI OLAN RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNLARINA HAKLARI İADE EDİLEBİLİR.

ATAMALARDA TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSLERİNE ATANMA HAKLARI OLMADIKLARI HALDE GÖRSEL SANATLAR DERS SAATİ 1 SAATE DÜŞÜRÜLDÜĞÜ İÇİN BİRÇOK İLKÖĞRETİM OKULUNDA TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSLERİNE RESİM-İŞ ÖĞRETMENLERİ GİRİYOR.

RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNLARI TALİM VE TERBİYE KURULUNDAN ONAY ÇIKMASI HALİNDE ARTIK BU BRANŞDA ATANMAK İÇİN BAŞVURU HAKLARI OLACAK.

ATAMA BEKLEYEN RESİM-İŞ ÖĞRETMENLERİNE TAVSİYEMİZ AŞAĞIDAKİ DİLEKÇEYİ  TALİM VE TERBİYE KURULUNA MAİL ATIP TELEFONLA DURUMLARINI İZAH ETMELERİDİR. OLUMLU KARAR ÇIKABİLME İHTİMALİ YÜKSEKTİR.

İŞTE DİLEKÇE:

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE TALİM TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞINA

BAŞVURAN : Ad soyad, tc no, adres

KONU : 2011 Haziran ayı kadrolu öğretmen kılavuzundaki Teknoloji Tasarım Öğretmenliği ile ilgili açıklama ve taleplerim.

AÇIKLAMALAR : Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Haziran 2011 Kadrolu Öğretmenlik için Başvuru ve Görevlendirme Kılavuzu’ nun 5- Öğretmenliğe Kaynak Programlar 5.1 b) maddesinde;

b) Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine;

- 14/07/2005 tarihli ve 192 sayılı Kurul kararı ile 2006-2007 öğretim yılından itibaren uygulamadan kaldırılan “iş eğitimi (iş ve teknik eğitimi, ev ekonomisi, ticaret)” alan öğretmenliğine, karar eki çizelgede kaynak gösterilen yükseköğretim programlarından mezun olanlar ile 2006-2007 öğretim yılında ilgili fakültelerde bu dersin öğretmenliği için öğrenim görmekte olanlardan,

- İş eğitimi (iş ve teknik eğitimi, ev ekonomisi, ticaret) alanlarından mezun olanlardan,

“Teknoloji ve tasarım alanı öğretmenliği”ne başvuranlar, kaynak program mezunları ile aynı öncelikte değerlendirilecektir. Hükmünü içermektedir.

Kılavuzun 5.1 b) maddesinde de belirtildiği gibi, İş Eğitimi Öğretmenliği Bölümü üniversitelerde uygulamadan kaldırılmış, yerine Resim- İş Öğretmenliği Bölümü getirilmiştir.

Resim- İş Öğretmenliği Bölümü hem resim ana dalı ve yan dallarını kapsadığı gibi(yağlıboya tekniği, guajboya tekniği, akrilik boya tekniği, pastel boya tekniği, suluboya tekniği, karakalem, desen tasarımı, kolaj vb gibi iki boyutlu çalışmalarla heykel, seramik, özgün baskı, vitray, rölyef gibi üç boyutlu çalışmaların öğrenci düzeyine indirgenecek özel öğretim yöntemlerini kapsar.) hem de Teknoloji Tasarım Dersi kapsamındaki özgün tasarımlar yapabilme, günlük yaşam problemlerine pratik çözümler bulabilme, yaratıcılık ve beraberinde hayal gücünü geliştirici üç boyutlu çalışmaları da kapsamında bulundurmaktadır.Yani Resim-İş öğretmenliği hem Resim hem de İş Eğitimi bölümlerini kapsayan dersleri ve donanımlarını kapsamaktadır.Bu nedenle başta Resim Öğretmenliği olan bölüm İş Eğitimi Bölümünün yürürlükten kaldırılmasıyla Resim- İş Öğretmenliği adını almış ve içeriği de İş Eğitimi derslerini de kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Resim İş Dersi son yıllarda Görsel Sanatlar ve Teknoloji Tasarım şeklinde isim değiştirmiştir. Fakat Teknoloji Tasarım Bölümünün Resim dersinin kapsamı içerisinde olduğu unutulmuştur.

İş Eğitimi bölümü mezunları teknoloji tasarım dersine başvuru yapabiliyorsa Resim-İş Öğretmenliği Bölümü de başvuru yapabilmelidir. Çok yeni bir bölüm olması ve yeterli mezun olmaması nedeniyle  MEB'E bağlı binlerce okulda Teknoloji Tasarım Dersi’ne Görsel Sanatlar (Resim-İş) Ders Öğretmenleri girmekte ve bu dersi başarıyla işlemektedirler.

NETİCE VE TALEP : Yukarıda açıkladığım nedenlerden dolayı; Teknoloji Tasarım Öğretmenliği Bölümüne duyulan ihtiyacı karşılamak için İş eğitimi (iş ve teknik / ev ekonomisi / ticaret) alanlarının mezunları ile birlikte Resim-İş öğretmenliği bölümü mezunlarına da Haziran 30 bin kadrolu alımda başvuru hakkı tanınması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ve talep ederim.

BU YAZIYI TALİM VE TERBİYE KURULU ÜYELERİNE MAİL ATIN VE TELEFONLA ARAYIN

( talim terbiye kurul üyeleri maıl adresleri)

omerozcan@meb.gov.tr

fkoksal@meb.gov.tr

aebeduk@meb.gov.tr

hasici@meb.gov.tr

acikoz.hm@hotmail.com

Adres : Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
Teknikokullar 06330 Ankara/TÜRKİYE Telefon : Telefon : +90 312 212 65 30 (10 Hat)
Fax : +90 312 213 39 62
+90 312 213 78 36
İnternet Adresi : http://ttkb.meb.gov.tr/
E – posta : ttkb@meb.gov.tr

MEMURUZ.NET