Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Merkezi Ortak Sınav Kılavuzu 2013-2014

Detaylar

28 Ekim 2013 18:15 (393805) Güncellenme :28.10.2013 18:15:49
Merkezi Ortak Sınav Kılavuzu 2013-2014

MEB 2014 8.sınıf merkezi sistem ortak sınav takvimi,  8.sınıf merkezi sistem ortak sınav soruları,  8.sınıf merkezi sistem ortak sınav konuları,  8.sınıf ortak sınavlar 2014, 2014 8.sınıf ortak sınavlar konuları, 8.sınıf ortak sınavlar ne zaman, 8.sınıf ortak sınav tarihleri, 8.sınıf ortak sınavda hangi konulardan soru çıkacak? İşte merak edilenler ve cevapları..

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2013 yılında son kez yapmış olduğu SBS yerine aşamalı olarak uygulanacak ve kazanımları ile bir hayli dikkat çeken ”Merkezi Ortak Sınavı (MEBMOS)”u uygulamaya koymuştur. Meb’in yamış olduğu yeni düzenlemede 8. sınıflardaTürkçe,matematik, fen ve teknoloji, T.C.inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri için her dönem, iki yazılısı olan derslerden birincisinin, üç yazılısı olan derslerden ikincisinin sınavını ortak yapacağını duyurmuştu. Velilerin ve öğrencilerin çoğunluğunun anlamakta güçlük çektiği bu düzenlemenin artıları ve eksileri elbette sınavların uygulanmasından sonra ortaya çıkacaktır. Ancak büyük çoğunluk olumlu yönde bir adım atıldığının kanaatinde!

Ortak Sınavın Uygulanma Şekli;

1 – Ağırlıklandırılmış ortak sınav’da puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.

2 – Yerleştirme işlemlerinde puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

3 – Sınav günleri der yapılmayacak.

4 – Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak.

5 – Ortak sınavlarda A ve B kitapçığı olmak üzere iki çeşit kitapçık verilecek.

6 – Sınav süresi her ders için 40 dk.

7 – Mazeretli sınava katılmayan öğrenciler mazeretlerini gönstene belgelerini en geçortak sınavlar tamamlandıktan bir gün sonra gönderecek.

8 – Ortaokul 8. sınıfları için birinci dönem ortak sınavı 28-29 Kasım 2013′te yapılacak.

9 – 1. Dönem Mazeret sınavı ise 14-15 Aralık 2013′te yapılacak.

10 – Ortaokul 8. sınıfları için ikinci dönem sınavları isi 28-29 Nisan 2014′te yapılacak.

11 – 2. Dönem mazeret sınavı ise 10-11 Mayıs 2014′te yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)sınavlarla ilgili usul ve esasları içeren ”2013–2014 Eğitim-Öğetim Yılı Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları e- Kılavuzu”nu yayınladı.
MEB in yayınlamış olduğu Kılavuzda yer alan bilgilere göre, ortak sınavlarda alınan puanlar yıl sonu başarı puanı hesaplamasına dâhil edilecek. Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanıyla çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.

 

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında öğrencilerin, 6, 7 ve 8′inci sınıf yıl sonubaşarı puanlarıyla 8′inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.
Ortak sınavlar, tüm ülke genelinde, yurt dışında, KKTC ve Bakanlığa bağlı okulların bulunduğu, sınav yapılması uygun görülen merkezlerde Türkiye saatiyle 09.00, 10.30 ve 12.00′te başlayacak ve aynı anda gerçekleştirilecek.


Ortak sınavlar, günde üç otorum halinde iki gün de altı oturum olacak şekilde yapılacak. Sınav olan okullarda sınav günleri ders işlenmeyecek. Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında, belirlenen sınıflarda sınava alınacak.

KKTC ve yurt dışında, MEB’e bağlı olmayan okullar hariç, ortak sınavlar ile ilgili tüm iş ve işlemler e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. Öğrencinin herhangi bir sorun ya da zorlukla karşılaşmaması için e-Okul sisteminde kayıtlı ve bilgilerinin güncel olması gerekiyor.

 

Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak, değerlendirmede yanlış cevapsayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek. Ortak sınavlarda A ve B kitapçığı olmak üzere iki çeşit kitapçık verilecek. Sınav süresi her ders için 40 dakika olacak.
Yurt dışında bakanlığa bağlı olmayan okullar hariç, ortak sınavlara katılamayan öğrencilerin bilgileri okul müdürlüğünce sınav günü bitiminde e-okul sistemine işlenecek. Ortak sınavlara katılamayan diğer öğrenciler, mazeret durumunu gösteren belgeleri ile mazeret sınavına girme taleplerini ”ortaksinav@meb.gov.tr” e-posta adresine, en geç ortak sınavlar tamamlandıktan bir gün sonra gönderecek.
Ortak sınavlara katılamayan öğrencilerin durumları, ”ilköğretim kurumları yönetmeliği 38. maddesi”nde belirtilen hükümler çerçevesinde değerlendirilerek okul müdürlüğünce kararabağlanacak ve aynı gün il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildirilecek. Mazereti okul müdürlüğünce uygun görülen öğrenciler için Bakanlıkça belirlenen tarih ve merkezlerde mazeret sınavı yapılacak.
Geçerli mazereti olmadan ortak sınav/sınavlara katılmayan, öğrencilerin durumları puanla değerlendirilmeyecek ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav adedi tam olarak alınacak.

 

Ortaokul 8. sınıfları için birinci dönem ortak sınavı 28-29 Kasım 2013′te, bu sınavın mazeret sınavı ise 14-15 Aralık 2013′te yapılacak. Sınav sonuçları ocak ayında açıklanacak.
İkinci dönem sınavları isi 28-29 Nisan 2014′te, mazeret sınavı ise 10-11 Mayıs 2014′tedüzenlenecek. Sınav sonuçları ise haziran ayında açıklanacak.

 

Ortak sınavların birinci gün oturumlarında saat 9.00′da Türkçe, saat 10.30′da matematik, saat 12.00′de din kültürü ve ahlak bilgisi sınavları yapılacak.
Sınavların ikinci gün oturumunda ise saat 9.00′da fen ve teknoloji, saat 10.30′da T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, saat 12.00′de yabancı dil sınavları yapılacak. Her sınav için 40′ar dakika süre verilecek.
Öğretmenler, sınavlarda kendi okullarından farklı bir okulda görevlendirilecek.

 

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8. sınıf öğrencileri ayrıca PYBS’ye girmeyecek, ortaöğretime yerleştirmeye esas puanı ile değerlendirilecek.

 

Sınava girebilmek için öğrencilerde aranan şartlar şöyle:
”2013–2014 eğitim ve öğretim yılında örgün ortaokulların 8. sınıfında öğrenim görmek, örgün ortaöğretim kurumlarına kayıt ve devamda yaş sınırını doldurmamış olmak ve öğretim ortaokulunun 8. sınıfında öğrenim görüyor olmak, bu eğitim öğretim yılında yurt dışında bakanlığa bağlı okulların 8. sınıfında öğrenim görüyor olmak, yurt dışında öğrenim gördüklerisınıf düzeyi, Türkiye’deki 8. sınıfa denk okullarda öğrenim görüyor olmak, KKTC’deki öğrenciler için Türkiye’deki 8. sınıfa denk okullarda öğrenim görüyor olmak.”