Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Memur Adayları Kpss P3 Puanıyla başvurulan kurumlar hangileri

KPSS B P3 Puanı, KPSS B Puanı ile atanabileceğiniz kadrolar, Kpss B puanları, Kpss B Puanıyla Atanabileceğiniz Meslekler ve taban puanları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ekli listelerinde yer alan, genel ve katma bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlarla kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler ve bunların kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar [...]

24 Haziran 2012 11:59 (33181) Güncellenme :24.06.2012 11:59:39
Memur Adayları Kpss P3 Puanıyla başvurulan kurumlar hangileri

KPSS B P3 Puanı, KPSS B Puanı ile atanabileceğiniz kadrolar, Kpss B puanları, Kpss B Puanıyla Atanabileceğiniz Meslekler ve taban puanları

190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ekli listelerinde yer alan, genel ve katma bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlarla kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler ve bunların kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar için. Başka bir deyişle, B grubu kadrolar, A grubu kadrolar dışında atanacak personel için. B grubu kadrolar için iki yılda bir (çift yıllarda) KPSS düzenleniyor.  Kpss B  kadrolarıyla ilgili merak edilen tümbilgileri sizler için derledik.
KPSS B Puanı ile atanabileceğiniz kadroları ikiye ayırmamız mümkün:
1. KPSS B P3 Puanı:
KPSS’de hesaplanan P3 Puanınızla 4001 kodlu (herhangi bir lisans mezunu olmak yeterlidir) kadrolara başvurabilirsiniz. ( önlisans ve lise mezunları ise kpss memuruz.net’ten önlisans ve lise kpss kısmından bilgi edinebilirler.) Mezun olduğu lisans programına özel kadro bulamayan adaylar P3 puanlarıyla sadece herhangi bir lisans mezunu olma şartı arayan 4001 kodlu kadrolara başvurabilir.
Memuruz.net olarak şunu hatırlatalım ki P3 puanını kullanan pek çok aday olduğu için geçmişyıllarda 1. atamalarda 87-88 puanın altında atanmanın oldukça zor olduğunu görüyoruz. Bu puan 2. Atamalarda 85-86 civarında kalmaktadır. 3. Ve 4. Atamalarda genellikle taban puan 82-83’ün altına inmemektedir.
Memuruz.net olarak KPSS P3 Puanıyla Başvuru Yapabileceğiniz Bazı kurum ve Kadroları Listeledik Devamını Sizde Yorum Olarak Ekleyerek Eksikleri Giderebilirsiniz.
•   Gümrük Müsteşarlığı
•   Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
•   Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
•   Maliye Bakanlığı
•   Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü
•   T.C. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü
•   Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü
•   Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
•   Petrol İşleri Genel Müdürlüğü
•   Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
•   Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü
•   Orman Genel Müdürlüğü
•   Gençlik Spor Genel Müdürlüğü
•   Makina Kimya Endüstrisi
•   Adalet Bakanlığı Adliyeler (Katiplik, Mübaşir, İnfaz koruma…)
·       Polilislik (POMEM)
·       TSK (Sözleşmeli subay, astsubay, uzman çavuş)
*Bu kadroların maaşlarının ne kadar olduğunu kpssrehber.com dan öğrenebilirsiniz.
2. KPSS B Bölüm Puanınız:
Kpss’den kendi mezun olduğunuz bölümün puanı ile başvuruda bulunabileceğiniz kadroların kodunu öğrenerek tercih yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Memuruz.net’de KPSS B haberler veya rehberlik kısmından puan türlerinin anlamını, Kadro ve Nitelikleri kısmından da Hangi kadrolara hangi puanla başvurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 
Kendi bölümünüze ait kadro olması durumunda bu alana yapacağınız başvuruda P3 puanına göre daha şanslı olacaksınız çünkü rakipleriniz sadece mezun olduğunuz alandan olan diğer adaylar olacaktır. Yani İİBF mezunları kendi içinde, MÜHENDİSLİK Mezunları kendi arasında, Fen Edebiyat mezunları kendi içinde yarışmış olacaklardır. Memuruz.net  tüm ilanları kategorilere ayırarak adayların kafasının karışmasını engelliyor ve her zaman bilgilendiriyor. Mail grubumuzdan bölümünüzü seçerek sizi ilgilendiren tüm ilan ve haberleri size ücretsiz mail olarak gönderiyoruz.
Kpss B Puanıyla Atanabileceğiniz Meslekler:
Avukat (Avukatlık Ruhsatı sahibi olmak)
-Mühendis (Elektrik, Endüstri, İnşaat, Çevre, Bilgisayar, Jeodezi ve Fotogrametri, Elektrik-Elektronik, Kimya, Maden, Makine, Elektronik, Metalurji ve Malzeme Mühendislikleri, Kimya Bölümü)
-Veteriner
-Kimyager
-Biyolog
-Psikolog
-Fizyoterapist
-Sağlık Fizikçis (Fizik Antropolojisi)
-Hemşire
-Ebe
-İmam (İlahiyat Fakültesi veya Fakültelerin İlahiyat Bölümü Mezunu)
-Mimar
-Memur (İngiliz Dili ve Ed., İşletme-İktisat, İstatistik)
-Laborant
-Kütüphaneci
-Bilgisayar İşletmeni (MEB onaylı sertifika)
-Eczacı