Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

MEB’in Ek Ders Adaletsizliği

Ders ve Ek Ders Görevi ile İlgili Hükümler Aylık karşılığı ders görevi MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli; a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat, b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat, c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada [...]

24 Mayıs 2013 8:47 (252568) Güncellenme :24.05.2013 08:47:46
MEB’in Ek Ders Adaletsizliği

Ders ve Ek Ders Görevi ile İlgili Hükümler
Aylık karşılığı ders görevi
MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Bu kapsamda Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat, Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat, Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat maaş karşılığı derse girerler. Bu ders saatlerinden daha fazla derse giren öğretmenlerimiz ise girdiği ders saati kadar ek ders ücreti alırlar.

Şimdi burada anlayamadığımız bir nokta var. Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin maaş karşılığı 15 saat iken, Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile Atölye ve laboratuvar öğretmenlerinin maaş karşılığı ders saati neden daha fazla? Bu ders saatleri hangi mantığa göre belirlenmiş? Haftada 30 saat derse giren sınıf öğretmeni ile branş öğretmeni arasında neden 3 saatlik ek ders farkı oluşturuluyor?

Biz bunun mantığını kavrayamadık. Branş öğretmenlerinin çoğu ek ders alamıyor diyebilirsiniz. Fakat durumun böyle olması, maaş karşılığı girilen ders saatlerinin farklı olmasını gerektirmez. Bahsettiğimiz branşların dersleri daha mı değersiz ki aynı ücrete daha fazla derse giriliyor?

Sormak istediğimiz, anlayamadığımız bir çok nokta var. Bakanlık yetkilileri bu konuda bir açıklama yaparlarsa çok memnun oluruz. Öğretmenlerimizin de kafasında soru işaretleri kalmamış olur. Şahsen ben mevzuatı inceledim ve bu konuyu açıklayan bir maddeye rastlamadım.
Olması gereken, tüm branşların maaş karşılığı ders saatinin 15 yapılmasıdır. Konu hakkında öğretmenlerimizin de görüşleri varsa, yorum bölümünden bekliyoruz. Ve bu konuda MEB’den açıklama bekliyoruz.

kaynak: kamuajans