Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Mahkeme Atama İle İlgili Kararı Verdi!

Bu soruna “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”nde  cevap verilmiştir. İlgi yönetmeliğin 41. maddesinin 1. fıkrasında İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri MADDE 41 – (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması, program değişikliği, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun [...]

2 Ekim 2012 9:47 (38325)
Mahkeme Atama İle İlgili Kararı Verdi!

Bu soruna “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”nde  cevap verilmiştir. İlgi yönetmeliğin 41. maddesinin 1. fıkrasında

İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri
MADDE 41 – (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması, program değişikliği, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni  eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitimkurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikleöğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaçduyulan eğitim kurumlarına özür durumları ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanırlar. 

Görüldüğü gibi ilgili hükümde konu gayet net olarak cevaplanmış ve yoruma bile yer bırakılmamıştır. Kapanan okulunöğretmeni/leri öğrencilerinde yeni açılan okula taşınması şartıyla yeni açılan okula; öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan okullarda görevli olan öğretmen/ler ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı okullara atanacaklardır. Bu atamalarda; zaman, sıralama, hizmet süresi, hizmet puanı vb. gibi bir kriterde aranmayacaktır. Bu öğretmenler diğer norm fazlası öğretmenlerden ayrı olarak değerlendirileceklerdir. Kısacası Milli Eğitim Bakanlığı ilgi yönetmeliğin 41. maddesinin 1. fıkrasıyla okulu kapanan öğretmenler için ayrı bir yasal düzenleme yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı okulu kapanarak mağdur olan öğretmenin var olan mağduriyetini bir nebzede olsa azaltmaya çalışmıştır.

Elazığ 1. İdare Mahkemesi de verdiği kararla cevabımızı doğrulayarak; okulu kapanan öğretmenlerin atamasında hizmet süresi, zaman, hizmet puanı üstünlüğü gibi kriterlerin aranamayacağını belirtmiştir. Elazığ 1. İdare Mahkemesinin kararı için TIKLAYINIZ.