Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Lise ve Önlisans Mezunları Ne Zaman Kpss’ye Girecek?

Memurlar- 2013 Kpss’ye kimlerin gireceği,lise önlisans mezunları için kpss ne zaman olacağı gibi birçok konuda soru işaretleri olduğunu görüyoruz.Aşağıda bütün sorulara cevap olacak haberimizle sizlere yardımcı olmaya çalışacağız KPSS B SINAVI VE B GRUBU KADROLARI B grubu kadrolar, mühendis, tekniker, teknisyen, memur, mimar, psikolog, veteriner vb.. tüm meslekler KPSS-B grubu kadrolardır. Düz memurluk olarak ifade edilen [...]

2 Mayıs 2013 9:55 (227082)
Lise ve Önlisans Mezunları Ne Zaman Kpss’ye Girecek?

 2013 Kpss’ye kimlerin gireceği,lise önlisans mezunları için kpss ne zaman olacağı gibi birçok konuda soru işaretleri olduğunu görüyoruz.Aşağıda bütün sorulara cevap olacak haberimizle sizlere yardımcı olmaya çalışacağız

KPSS B SINAVI VE B GRUBU KADROLARI

B grubu kadrolar, mühendis, tekniker, teknisyen, memur, mimar, psikolog, veteriner vb.. tüm meslekler KPSS-B grubu kadrolardır. Düz memurluk olarak ifade edilen kadrolar da B grubu kadrolar kapsamındadır.

KPSS B sınavı ise B grubu kadroların atanması için yapılan bir sınavdır. Ancak KPSS B grubu kadrolara, KPSS A sınavındaki genel yetenek ve genel kültür sınavıyla da atama yapılabilir.Üniversite mezunu adaylar KPSS B sınavında genel kültür ve genel yetenek sınavını vererek KPSS B grubu kadrolara atanabilirler.

KPSS B sınavı için çözülecek testler şunlardır:

Atatürk ilkeler ve inkılap tarihi

Türkiye coğrafyası

Yurttaşlık bilgisi

Türk medeniyetleri

Güncel sosyo-ekonomik konular

Sınavın yapılacağı tarihe kadar eğer aday lisans mezunu olamayacaksa ön lisans ve lise mezunlarının katılacağı KPSS B sınavı ile B grubu kadrolara başvurabilirler. Ancak sınav tarihinde lisans mezunu olacak olanlar B grubu kadrolara başvuramazlar.

Lise ve Önlisans Mezunları Ne Zaman Kpss’ye Girecek?
Lise ve Önlisans Kpss 2012’de gerçekleştirildi.Devamında ise çiftli yıllarda gerçekleşecek(2012,2014,2016).Birçok yerde lise,önlisans Kpss’nin 2012′de son kez yapıldığı hakkında söylentiler çıkmıştı.Bu asılsız haberlere itibar etmeyiniz.2012’den sonraki yıllarda lise ve önlisans mezunlarına yönelik KPSS yapılmayacağı yönünde DPB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ya da ÖSYM’nin yaptığı açıklama veya girişim olmamıştır. Bu yönde meydana gelecek tüm gelişmeler Kpss Rehber tarafından takip edilip, duyurulmaktadır.
Kamudaki bir çok kadro ve pozisyona personel temin etmek için lise ve önlisans mezunu adaya KPSS uygulanması bir ihtiyaç olduğu için bu sınavın kaldırılmasını beklemiyoruz. Özellikle Belediye ve SYDV’lerin personel alımında, İtfaiye eri, zabıt katibi, sağlık personeli alımı gibi atamalarda genellikle lise mezunlarına kadro açıldığını ve bu kadrolara yapılan başvurularda kpss puanının esas alındığı bilinmektedir.

2012’de olduğu gibi 2014, 2016’da orta öğretim ve önlisans mezunları için Kpss yapılmaya devam edilecektir. Ancak her geçen yıl lise mezunları için kadro kontenjanlarının daraldığı da bir gerçektir.

Kpss’ye lise ve önlisans mezunu olarak giriyorsanız genel kültür ve genel yetenek testlerini yanıtlayacaksınız.

KPSS A GRUBU VE A KADROLARI
Kpss’ye hazırlanan adayları her şeyden önce bilmesi gereken konu Kpss A ve Kpps B arasındaki farkların neler olduğudur. Bu konuda detaylı bilgi alamak için tıklayınız

Kpss A, Öğretmen ve Polis adayları her yıl Kpss’ye girebilir. Ve puan sıralamasına göre açıklanan kadrolara başvuru yapabilir.

Kpss B yani normal memur kadrolarına başvurmayı planlayan adaylar ise Kpss’ye sadece çiftli yıllarda katılmalıdır. Yani B Kadroları için 2013′te Kpss’ye başvurulmamalıdır. B Kadrolarına başvuracak adayların 2014 Kpss’ye beklemesi gerekecektir. Bu adaylar 2013 Kpss ‘ye girseler de atamaları yapılmayacaktır.

İşte Konunun Detayları:

(A) grubu kadrolar; özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle ve belli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutularak mesleğe alınan personel için ihdas edilmiş kadrolar olarak tanımlanmıştır (Örneğin, Müfettiş ve Uzman Yardımcısı, Stajyer Kontrolör, Kaymakam Adayı).

Bu kadroları tercih edecek adayların KPSS’ye girmelerini müteakip ilgili kurumlarca yapılacak sınavlarda da başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınavlar ve aranılan özel şartlar hususunda ilgili kurumlarca yapılacak ilanların takip edilmesi gerekmektedir.
Genelde adayların çoğunluğunun oluşturduğu B grubu kadrolar yani düz memurluk adını verdiğimiz memurluklar için sınavlar çift yıllarda yapılmaktadır.(2010-2012-2014 gibi)

Diğer A grubu ve öğretmenlik sınavları ise her yıl yapılmaktadır.

Seneye a grubu kadrolar ve öğretmenlik için sınav olacaktır. Bu A grubu sınavında sabah oturumuna herkes girmek zorundadır. Sabah oturumu p3 puanınızı oluşturur.(genel yetenek ve genel kültür) Daha sonra iktisadi ve idari bölüm mezunlarının girdiği maliye, hukuk, ekonomi vb dallarda kpss yapılmaktadır. Bunun sonucunda birçok kpss puan türü oluşmaktadır. Bu puan türlerine göre kurumlar alım yapmaktadır.
A grubu kadrolarda, uzmanlığa hem iktisadi ve idari bölüm mezunları gidebiliyor, hem de mühendisler gidebiliyor. Kimi uzmanlıklar matematik bölümü mezunlarını da alabiliyor. Yani seneye sınava girmeden önce bölümünüzle ilgili bir alım olup olmadığını araştırarak sınava girmeniz ve hazırlanmanız lehinize olur. Seneye gireceğiniz sınavdan sonra da geçmeniz gereken bir mülakat olduğunu unutmayın. İngilizce bilginiz de seneye önemli yer tutacaktır. Tek yıllardaki sınav sonuçlarına göre Ösym tarafından merkezi atama yapılmamaktadır.

Tekli yıllardaki P3 puanınızla normal memurluk kadrolarına yapacağınız başvurular geçersiz sayılacaktır.

kaynak : kpssrehber