Anasayfa / Ekonomi / Kredi kartları için çıtayı belirlemek lazım

Kredi kartları için çıtayı belirlemek lazım

Günümüzde artık neredeyse bütün çalışanlar maaşlarını işletmeden direkt olarak almazlar maaşlarını bankalar aracılığıyla alırlar ve bankalar verdikleri hizmetin yanında müşterilerine kredi kartı hizmeti sunar. Kredi kartı arık nerdeyse hayatımızda olmazsa olmazlar arasına girmiş durumda bazı zamanlar bütün harcamalarımızı yaptığımız bir vasıta konumunda. Peki bütün ihtiyaçlarım kredi kartı ile karşılanabilir mi. Kredi kartımızın limiti ne kadardır bizim limitimiz düşükken başka yakınlarımızın limiti neden yüksektir.

Bu durum aklımıza Kredi Kartlarında Limit Nasıl Belirlenir? Sorusunu getirir. Bu limit bizim isteğimizle artar mı?

Bankalar kredi kartı verirken ilk başta bizim gelirimize bakar ve ödeyebilme gücümüze göre bir limit belirler ve bizi takip eder. Peki, Kredi Kartlarında Limit Nasıl Belirlenir? Bankalar aylık ortalama alışveriş tutarımıza ve bunu ödeyebilme gücümüze bakar ödeyebilme gücünün yanında ödeme alışkanlımıza bakar. Düzenli ödeme yapıp düzenli harcama yaptığımız sürece bankada bir notumuz oluşur ve düzenli bir şekilde devam ettikçe banka bu notumuzu yükseltir ve ileride bankadan bir talepte bulunduğumuzda ilk başta puanımıza bakar. Kimi zaman limitimizi yükseltmeyi banka talep eder bizim onayımıza sunar kimi zamanda biz talep ederiz banka kabul eder veya kabul etmez. Bunun sebebi kendi maddi durumumuz ile talebimiz arasındaki tutarlılık derecesidir.
Peki, sürekli artan gelirimiz olduğunda harcamalarımızda artacağından kredi kartımızın limiti yetersiz kaldığı zaman limit arttırmak istersek Kredi Kartlarında Limit Nasıl Belirlenir? Burada belirleyicinin bankadan çok bizim olmamız önem arz eder çünkü banka verilerimize bakarak bize bir limit belirler ama hayatımızdaki çıtayı hep biz belirleriz. Bankalar ve kredi kartı çok iyi bir finansal araçtır doğru kullanılması gerekir.

Limiti banka belirleyebilir ama çıtayı bizim belirlememiz gerekir. Limitimiz bilerek harcama yapmadığımız takdirde ödemelerimiz gelir durumumuzu zora sokmayacak durumda olacaktır ve ödemelerimizde bir aksama olmayacaktır. Ödemelerimizdeki devamlılıkta bankaların kredi kartı limiti belirlemesinde başrol oynayacaktır.

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir