Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Kpss Türkçe soruları kısmen ALES’e benzedi

ÖSYM’nin son yaptığı Kpss Konu içeriği değişikliği adayları tedirgin etti, işte Kpss Türkçe’de yer alan değişikler ve son durum tespiti:   ÖSYM’nin son güncellemesinden önce Kpss Türkçe konu dağılımı Sözcük Bilgisi %5, Dil Bilgisi %10, Anlatım Özellikleri %5, Anlam Bilgisi %30 şeklindeydi. Kpss Türkçe Yeni Konu Dağılımı Yeni dağılımda ÖSYM, konu isimleri kullanmaktan kaçınmış ve [...]

18 Nisan 2013 15:58 (205576) Güncellenme :18.04.2013 15:58:43
Kpss Türkçe soruları kısmen ALES’e benzedi

ÖSYM’nin son yaptığı Kpss Konu içeriği değişikliği adayları tedirgin etti, işte Kpss Türkçe’de yer alan değişikler ve son durum tespiti:

 

ÖSYM’nin son güncellemesinden önce Kpss Türkçe konu dağılımı Sözcük Bilgisi %5, Dil Bilgisi %10, Anlatım Özellikleri %5, Anlam Bilgisi %30 şeklindeydi.

Kpss Türkçe Yeni Konu Dağılımı

Yeni dağılımda ÖSYM, konu isimleri kullanmaktan kaçınmış ve Türkçe’nin tamamı için “Sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini, dil bilgisi ve yazım kurallarını ölçmeye yönelik

sorulardan oluşacaktır.” ifadesi kullanılmış.

Yukarıdaki açıklamadan yola çıkarak özellikle anlam bilgisi sorularının ALES’teki gibi yorum ve mantık yürütme sorusu olmasını bekliyoruz. Bu soruların oranı muhtemelen %40 – %60 arası olacaktır. Bunlar dışında dil bilgisi, yazım kuralları, noktalama işaretleri konularından gelen sorularda mantık sorusu değil yine daha önce olduğu gibi bilgi sorusu olacaktır.

Adaylar Kpss Türkçe’ye Nasıl Hazırlanmalı?

Yeni içeriğe göre özellikle anlam bilgisi (sözcükte anlam, cümlede anlam, paragrafta anlam ve anlatım bozuklukları) soruları mevcut Türkçe soru bankalarındaki soru tarzlarından farklı olacaktır. Bunun için soruların en az yarısını kapsayacak bu konular için piyasada bulunan ALES Sözel soru bankalarından soru çözülmesini tavsiye ederiz. Dil bilgisi ve yazım – noktalama sorularında çok değişiklik olması beklenmiyor.

Kpss rehber olarak Kpss adaylarına her şeyden önce sakin ve soğukkanlı olmayı tavsiye ediyor, Türkçe ile ilgili normal hazırlıklarına ilave olarak bir ALES soru bankası alıp bol bol anlam bilgisi mantık soruları ve paragraf çözmelerini tavsiye ediyoruz. Dil bilgisi konularında eksiği olan adaylar dil bilgisini de ihmal etmemeliler.

 

 

 

kaynak:kpssrehber