Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

KPSS Önlisans Sınavı

Üniversitelerin herhangi bir bölümünde 2yıllık okuyan kişilerin alanlarına önlisans denir. Önlisans programını bitiren kişiler daha sonra sınavlara girerek 4 yıllık okuyabilirler. Her yıl KPSS sınavları yapılmakta ve bu sınavlarda alınan puanlara göre yapılan tercihlerde kişiler memur olarak yerleştirilmektedir. Ancak KPSS önlisans sınavı, sadece 2 yılda bir olmakla beraber çift yıllara denk gelmektedir. 2012 yılında yapılan bu sınav 2014 yılında [...]

25 Mart 2013 20:01 (158939) Güncellenme :25.03.2013 20:01:34
KPSS Önlisans Sınavı

Üniversitelerin herhangi bir bölümünde 2yıllık okuyan kişilerin alanlarına önlisans denir. Önlisans programını bitiren kişiler daha sonra sınavlara girerek 4 yıllık okuyabilirler. Her yıl KPSS sınavları yapılmakta ve bu sınavlarda alınan puanlara göre yapılan tercihlerde kişiler memur olarak yerleştirilmektedir. Ancak KPSS önlisans sınavı, sadece 2 yılda bir olmakla beraber çift yıllara denk gelmektedir. 2012 yılında yapılan bu sınav 2014 yılında yapılacak 2013 senesinde kesinlikle olmayacaktır.  Önlisans kamu personeli seçme sınavı yapılacak yılın Mayıs ayının sonunda başlayıp Haziran ayının sonuna kadar başvurular kabul edilmektedir. Yapılan senenin Eylül ayında önlisans sınavı olmaktadır.

KPSS önlisans sınavı120 soru olarak genel kültür ve genel yetenekten oluşmaktadır. Genel kültür dersler, coğrafya, tarih, Anayasa ve Vatandaşlık derslerinden meydana gelmektedir. Genel yetenek ise, Matematik ve Türkçe derslerinden ibarettir. Her dersin ayrı ayrı konu dağılımı vardır. Her 2 yılda bir yapılan bu sınav en son 23 Eylül 201 yılında önlisans olarak gerçekleşmiştir. Hem önlisans hem ortaöğretimliler aynı anda bu sınava başvuru yapmış ve girmiştir.

Türkçe dersinden 30 soru sorulmakta ve konular sözcükte, cümle içinde anlam, her zamanki gibi paragraf soruları, paragraf sorularından tüm hepsini kapsamaktadır. Yazım kurallarından, ses bilgisine kadar belli başlı konular bu sınavda yer almaktadır. Matematik dersinden 30 soru çıkmakla beraber İşlem yeteneğinden başlayarak, üslü ve köklü olan sayılara kadar birçok konu yer almakta, son konularda ise geometriden de birkaç konu ve soru çıkmaktadır. Tarih dersinden 30 soru Osmanlıdan, ilk Türk devletlerine, İnkılâp tarihine, İslam tarihin kadar konular çıkmaktadır. Vatandaşlık ve Anayasa dersinden 12 soru çıkmakta Yasama, yürütme ve yargı konuları, Anayasa ile ilgili konulardan sorular çıkmaktadır. Coğrafya dersinden ise Dünya’nın şeklinden, grafiğe kadar olan konuları kapsamaktadır. KPSS önlisans sınavında bu dersler ve konular her 2 yılda bir çıkmakta ve 2014’te de hiçbir puanlamada, konularda değişiklik görülmemektedir. Önlisans ve lise mezunlarının gireceği bu sınavda rahatlıkla bu konulara çalışarak istedikleri puana ulaşmaları ve aldıkları puan sonucu iyi bir yerlere yerleşmeleri mümkündür.