Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

KPSS Kalkıyor Mu?

Akşam Gazetesi, geçtiğimiz hafta yapılan Abant Çalıştayında dile getirilen bir öneri üzerinden, KPSS’nın kaldırılabileceğini manşetine taşımıştır. Ancak bu iddia doğru değildir.   KPSS KALKACAK MI? Devlet Personel Başkanlığı, önceki hafta Abant’ta bir kamu personel rejimi sempozyumu düzenlemişti. Akşam Gazetesi yazarı Cem Kılıç bu konuya ilişkin iki haber yaptı. İlk haberde, kamu personelinin özlük haklarının tek bir sistemde toplanmasına yönelik olarak,çalıştayda dile getirilen fikirlere yer verildi. [...]

5 Şubat 2013 11:45 (89003)
KPSS Kalkıyor Mu?

Akşam Gazetesi, geçtiğimiz hafta yapılan Abant Çalıştayında dile getirilen bir öneri üzerinden, KPSS’nın kaldırılabileceğini manşetine taşımıştır. Ancak bu iddia doğru değildir.

 

KPSS KALKACAK MI?

Devlet Personel Başkanlığı, önceki hafta Abant’ta bir kamu personel rejimi sempozyumu düzenlemişti.

Akşam Gazetesi yazarı Cem Kılıç bu konuya ilişkin iki haber yaptı.

İlk haberde, kamu personelinin özlük haklarının tek bir sistemde toplanmasına yönelik olarak,çalıştayda dile getirilen fikirlere yer verildi. Bunu önemsediğimiz için, haberi olarak alıntıladık.

SADECE BİR AKADEMİSYENİN ÖNERİSİ

Ancak, Cem Kılıç’ın gündeme getirmiş olduğu “KPSS kaldırılabilir” ana temalı ikinci haberi önemsiz gördük ve alıntılamadık.. Zira çalıştaya 20′e yakın bürokrat, sendikacı ve akademisyen katılmıştı. Sadece bir akademisyen, memurların memuriyete atanmadan almış oldukları eğitimin kalitesi ve içeriği ile memuriyet yaptıkları alan arasında güçlü bir ilişkinin olmadığına dikkat çekmiştir.

Bir akademisyenin dile getirmiş olduğu bu öneriden yola çıkarak, Akşam Gazetesinin birinci sayfasından “KPSS Kalkıyor mu?” şeklinde bir haber yapmak uygun değildir. Zira, torpilsiz bir sistem olduğu, sözlü sınav içermediği için, milyonlarca aday umutlarını bu sınava bağlamıştır. Bu anlamda, idari anlamda vegerçekte hiçbir yere tekabül etmeyen bir başlıkla kitleleri tedirgin etmek, sadece Akşam Gazetesininkurumsal kimliğini yıpratır.

AKADEMİSYEN KPSS’NİN KALDIRILMASINDAN DEĞİL İÇERİĞİNİN DEĞİŞMESİNDEN BAHSETMİŞTİR

Burada, Akşam gazetesi yazarının dikkatinden kaçan bir diğer önemli husus ise şudur: Söz konuyugündeme getiren akademisyen KPSS’nin kaldırılmasını değil, KPSS’nın içeriğinin değişmesinden bahsetmiştir. Bu ikisi çok farklı konulardır. Bugüne kadar, binlerce KPSS adayı da mezun oldukları branşlardan sınava tabi tutulmadıkları yönünde eleştiri getirmektedir. Çalıştayda değinilen detay işte budur.

“KPSS KALDIRILIYOR MU?” HABERİNİN GERÇEKLİĞİ YOK

Gerçekliği olmayan başlık ve manşetlerle, KPSS adayları, tirajlara malzeme konusu edilmemelidir.