Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

KPSS Coğrafya‘da paniğe gerek kalmadı

ÖSYM’nin konu dağılım ve soruları ile ilgili yaptığı açıklamada birçok kişi paniğe kapılmış olabilir. Coğrafya ’da çıkan soru sayısı değişmedi ancak soru dağılımında birkaç değişiklik yapıldı. İşte detaylar…   SYM’nin konu dağılım ve soruları ile ilgili yaptığı açıklamada birçok kişi paniğe kapılmış olabilir. Coğrafya ’da çıkan soru sayısı değişmedi ancak soru dağılımında birkaç değişiklik yapıldı. [...]

18 Nisan 2013 15:55 (205571) Güncellenme :18.04.2013 15:55:39
KPSS Coğrafya‘da paniğe gerek kalmadı

ÖSYM’nin konu dağılım ve soruları ile ilgili yaptığı açıklamada birçok kişi paniğe kapılmış olabilir. Coğrafya ’da çıkan soru sayısı değişmedi ancak soru dağılımında birkaç değişiklik yapıldı. İşte detaylar…

 

SYM’nin konu dağılım ve soruları ile ilgili yaptığı açıklamada birçok kişi paniğe kapılmış olabilir.

Coğrafya ’da çıkan soru sayısı değişmedi ancak soru dağılımında birkaç değişiklik yapıldı.

Türkiye Coğrafyası % 30

a) Türkiye’nin fiziki özellikleri 12%

b)Türkiye’nin beşerî özellikleri 5%

c) Türkiye’nin ekonomik özellikleri 13%

Beşeri Coğrafya ( Nüfus, yerleşme, göç ile ilgili konuları içerir) ile ilgili ortalama soru sayısı değişmezken, Fiziki coğrafya ve Ekonomik Coğrafya soru sayısı kısmında değişiklikler oldu.

 

Fiziki coğrafya konusunda soru sayısı arttı!!!

( Coğrafi konum ile ilgili kısımlar, Yeryüzü Şekilleri, İklim, Bitki Örtüsü, Toprak gibi konuları içerir)

Daha önceki yıllarda ortalama 3-4 soru gelmekteydi. Açıklanan içeriğe göre de ortalama 6-7 soru gelecektir. Coğrafi konum da bu konu içerisinde yer almaktadır. Bu konuyu da dikkate alırsak 7-8 soruluk bir durum ortaya çıkmaktadır.

Bu kısımdaki soru sayısının artması bu konunun önemi muhakkak artıracaktır. Ancak konu içeriği olarak bir değişiklik olmadığı için farklı bir kısım karşınıza çıkmayacaktır.

 

Daha önce Ekonomik Coğrafya en önemli konuyu oluşturuyordu şimdiki durumda da önemli bir konuyu oluşturmaktadır!!!

( Tarım,hayvancılık,ormancılık,maden,enerji kaynakları,sanayi,turizm,ticaret,ulaşım,projeler ile ilgili konuları içerir.)

Bu konuyla ilgili çıkan soru sayısında çok önemli bir değişiklik yok.

Ancak Fiziki Coğrafyada soru sayısının artması Ekonomik Coğrafyaya yakın bir öneme kavuşmasını sağladı.

Bölge kavramının ortadan kaldırılmasıyla 2012 KPSS’de bu dikkatte alınmış ve 2012 de çıkan sorularda bölge kavramına yer verilmemişti. Ege, Akdeniz gibi bölgelerle ilgili çıkan soru sayısına karşılık gelecek soruların hangi konulardan çıkacağı hakkında bir kesinlik yoktu.  Daha önce bölge kavramı adı altında geçen konularda yer verilen 2-3 soruluk kontenjanın artık Fiziki Coğrafya kısmında yer alacağını söylemek yanlış olmaz.

Kpss Rehber olarak Bütün arkadaşlara Coğrafya ve diğer derslerde başarılar.

 

 

 

kaynak:kpssrehber