Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

KPSS A Ve KPSS B Grupları Nelere Çalışmalıdır?

KPSS B SINAVI VE B GRUBU KADROLARI B grubu kadrolar, mühendis, tekniker, teknisyen, memur, mimar, psikolog, veteriner vb.. tüm meslekler KPSS-B grubu kadrolardır. Düz memurluk olarak ifade edilen kadrolar da B grubu kadrolar kapsamındadır. KPSS B sınavı ise B grubu kadroların atanması için yapılan bir sınavdır. Ancak KPSS B grubu kadrolara, KPSS A sınavındaki genel yetenek ve genel kültür sınavıyla da atama [...]

1 Mart 2013 15:29 (123950) Güncellenme :01.03.2013 15:29:42
KPSS A Ve KPSS B Grupları Nelere Çalışmalıdır?

KPSS B SINAVI VE B GRUBU KADROLARI

B grubu kadrolar, mühendis, tekniker, teknisyen, memur, mimar, psikolog, veteriner vb.. tüm meslekler KPSS-B grubu kadrolardır. Düz memurluk olarak ifade edilen kadrolar da B grubu kadrolar kapsamındadır.

KPSS B sınavı ise B grubu kadroların atanması için yapılan bir sınavdır. Ancak KPSS B grubu kadrolara, KPSS A sınavındaki genel yetenek ve genel kültür sınavıyla da atama yapılabilir. Üniversite mezunu adaylar KPSS B sınavında genel kültür ve genel yetenek sınavını vererek KPSS B grubu kadrolara atanabilirler. KPSS B sınavı için çözülecek testler şunlardır:

Atatürk ilkeler ve inkılap tarihi

Türkiye coğrafyası

Yurttaşlık bilgisi

Türk medeniyetleri

Güncel sosyo-ekonomik konular

Sınavın yapılacağı tarihe kadar eğer aday lisans mezunu olamayacaksa ön lisans ve lise mezunlarının katılacağıKPSS B sınavı ile B grubu kadrolara başvurabilirler. Ancak sınav tarihinde lisans mezunu olacak olanlar B grubu kadrolara başvuramazlar.

KPSS A SINAVI A GRUBU KADROLARI

KPSS A kadroları genel olarak müfettiş, uzman, kontrolör, denetmen, kaymakam adayı kadrolarından oluşur.

Bu kadrolara 4 yıllık lisans mezunları başvuru yapabilir.

Başvuru alanları ise Hukuk fakültesi, Siyasi Bilimler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat ve İşletme Fakültesi mezunlarını kapsar.

KPSS A sınavı bir çok kamu kurmu için bir tür eleme sınavı niteliği taşır. Ancak çok sınırlı sayıda da olsa sadece KPSS A sınavı ile atama yaptığı için bir seçme sınavı niteliği de vardır.

KPSS A sınavında genel yetenek ve genel kültür testi zorunlu bir testtir.

Bu sınavda adaylara Tarih, Türkçe, Coğrafya ve Matematik alanlarında 40 soru sorulur. Yurttaşlık Bilgisi alanında ise 12 soru sorulur.

Yabancı dil testi isteğe bağlıdır.

İktisat, maliye, hukuk, muhasebe sınavlarında alınacak puan ise daha çok adayların yerleştirilmelerinde önem arzeder. Bu nedenle bu konularda ağırlıklı olarak çalışmak tavsiye edilir.

Öğleden sonra yapılan oturumdaki sınavı ise adayların başarı puanlarını çok etkilemeyen bir nitelik taşır.