Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

KPSS-A Genel Muhasebe Soruları Analizi

1. Her yıl en az 2 soru gelen Kavramlar kısmından bu sene sadece 1 tane soru gelmiştir. 2. Özkaynaklar grubundan 3  tane soru gelmiş olup, bunun bir tanesi  çoğu seneler olduğu gibi Yedekler konusundan sorulmuştur. 3. Ara ara sorulan  Madde türlerinden de soru gelmiştir. 4. Daha önceki yıllarda rakamsal soru gelen Çıkarılmış Tahviller hesabı ile [...]

8 Temmuz 2013 18:33 (292063)
KPSS-A Genel Muhasebe Soruları Analizi

1. Her yıl en az 2 soru gelen Kavramlar kısmından bu sene sadece 1 tane soru gelmiştir.

2. Özkaynaklar grubundan 3  tane soru gelmiş olup, bunun bir tanesi  çoğu seneler olduğu gibi Yedekler konusundan sorulmuştur.

3. Ara ara sorulan  Madde türlerinden de soru gelmiştir.

4. Daha önceki yıllarda rakamsal soru gelen Çıkarılmış Tahviller hesabı ile ilgili bu yıl sözel soru gelmiş, hesabın yer aldığı grup sorulmuştur.

5. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da  KDV tahakkuk kaydı sorulmuş olup, soruluş tarzı öğrenciyi zorlamamıştır.

6. Ticari Aritmetik ve Mali Analiz kısmından, Ticari aritmetik konularına ağırlık verilmiş, banka sınavlarına yönelik faiz soruları sorulmuştur. Mali analiz kısmı yüzeysel geçilmiş, sorular rakamsal değil, sözel ağırlıklı gelmiştir.

7. Son 3 yılda olduğu gibi bu yılda maliyet muhasebesinden soru geldiği, ancak bunun öğrenciyi zorlayacak seviyede olmadığı saptanmıştır.

Sonuç : Genel olarak sınav sorularına bakıldığında  tek bir konuya yığılma olmadığı , son 2 yıl baz alındığında bu sınavın, daha yüzeysel ve rahat sorulardan oluştuğu görülmüştür.  Sorular ders anlatımına ters bir mantıkla gelmemiş olup, gerek soru çözümlerinde, gerekse denemeler de sorduğumuz sorularla aynı paralelde, hatta bazı soruların birebir aynısı şeklinde geldiği saptanmıştır.

kaynak:kpssrehber