Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Koruma Memurluğu başvurusu başladı mı

Alınan kararla stadlarda ve üniversitelerde koruma memurları görev yapacak. Peki koruma memurluğu alımı ne zaman

13 Eylül 2013 17:21 (346484)
Koruma Memurluğu başvurusu başladı mı
Alınan kararla stadlarda ve üniversitelerde koruma memurları görev yapacak. Peki koruma memurluğu alımı ne zaman. Koruma memurluğu şartları nelerdir.Koruma memurluğu tüm detaylarıİçişleri Bakanlığı’ ndan gelen açıklamda 10 bin koruma memuru alınacak dedi. Koruma Memurları adı altında ilk olarak lise mezunu 10 bin kişi işe alınacak.Yapılan açıklamada şuanda Türkiye’ de 29 bin koruma memuru çalışmakta. Bakan Güler’ in yaptığı açıklamada 29 bin koruma memuru şuanlık fazla olduğu ancak alımların yeni yasayla artacağının açıkladı. Bakan Güler 29 bin koruma memurunun güzel bir şekilde Türkiye’ ye dağıtılacağını da söyledi. Bakan Güler çıkan yasa ile ilk olarak 10 bin koruma memuru alımı olacağını söyledi.Peki 10 bin Koruma memuru ne zaman alınacak..

Bakan Güler, bu 10 bin koruma memuru alımının yeni bir alım olacağını aktardı.
Koruma memurları lise mezunları arasından seçilecek ve yaş sınırı 28 olarak tayin edilecek. Yine alınacak kişilerin belirli fiziki koşullara da uyması gerekecek.
Koruma memurları sadece liselerden değil, iki yıllık fakülte (ön lisans) mezunlarından da alım yapılması planlanıyor. Halihazırda görev yapan birçok koruma memuru da lise mezunu durumunda bulunuyor.
30 Bin Koruma Memuru Alımı Ne Zaman..
Koruma memurları alımı ne zaman yapılacak sorusunu da yanıtlayan Bakan Güler, alımların yıl sonuna kadar yapılacağını açıkladı. Ancak bu alımlar açıklamaya göre Eylül ayından sonraya kalacak. İlk etapta 10 Bin koruma memur alınacak. Daha sonra 20 bin alım daha yapılacak.
Koruma Memurlarının Maaşı 2 Bin TL Olacak..
İlk etapta 10 bin sonra 20 bin koruma memuru alınacak. Yaş sınırı 28 olacak. 6 ay eğitim verilecek. Bin 800 ile 2 bin TL maaşla kadrolu olarak işbaşı yapacak.
Koruma Memurları ile Polis Arasında Fark Olacak mı ?
Evet koruma memuru ile polis arasında yetkiler açısından farklılıklar olacak ancak koruma memurları da polisler gibi acil bir durum karşısında müdahalede bulunabilecek ve gerekli delilleri toplama yetkisine sahip olacak. Polisler olay yerine gelene kadar yetkiler koruma memurlarında olacak.
Koruma memurlarının özlük hakları da polislere yakın bir seviyede olacak.
Koruma Memurluğuna Başvuru Şartları..
En az lise mezunu olma şartı aranan memur adayları için yaş sınırı 26′dan 28′e yükseltildi. Özel yetenek sınavında başarılı olankoruma memur adayları polis meslek yüksek okulunda 4 ay eğitim alacak. Sahada ise iki ay uygulamalı eğitim verilecek.
Polise yardımcı unsur olacak koruma memurları sözleşmeli değil kadrolu olacak. Emniyet Hizmetleri Sınıfı’ndan atanacakkoruma memurlarından başarılı olanlar polis memurluğuna yükseltilecek. Bu oran yüzde 5′i geçemeyecek. Koruma memurları polisler gibi geniş yetkilere sahip olmayacak.