Anasayfa / Gündem / Kış kendini göstermeye başlayacak

Kış kendini göstermeye başlayacak

Pastırma yazı bitiyor, kar geliyor. Her sene kullandığımız bu meteorolojik deyim bu sene kasım ayının son haftasına denk gelecek gibi görünüyor. Hava sıcaklıklarının birden düşmesi beklenmese de özellikle gelecek haftadan itibaren Trakya’dan girecek olan soğuk hava dalgası bazı illerimize yılın ilk karını düşürecek. Özellikle yüksek kesimlerde kar yağışının etkili olması bekleniyor. Hava sıcaklıklarının da buna paralel olarak 5-6 derece düşmesi yetkililerce belirtiliyor.

Özellikle Edirne ve çevresinin yüksek kesimlerinde yılın ilk karı yağabilir. Şehir merkezlerinde kar yağışı beklenmiyor. Batı kesimlerde pastırma yazının bir hafta daha süreceği yetkililerce öngörülüyor. İç Anadolu’da sisin etkili olacağı, doğu bölgelerde düşen sıcaklıkla beraber yer yer kar yağışının görüleceği aktarıldı. Meteoroloji uzmanları “pastırma yazı bitiyor, kar geliyor” diyerek gerekli önlemlerin alınması noktasında uyarılarını tekrarladı. Bu sene özellikle Avrupalı bilim adamlarının da ortaya attığı şekliyle son yılların en sert kışını geçireceğimiz yönünde açıklamalar var. Aktarılan bilgilere göre ocak ayına kadar mevsim normalleri seviyesinde devam edecek olan hava şartları, özellikle ocak ayının ikinci yarısından itibaren çok sert bir şekilde Avrupa ülkelerini ve ülkemizi etkileyecek gibi görünüyor. Doğu bölgelerimizde zaten sert geçen kış mevsiminin bu sene özellikle batı şehirlerini de etkisi altına alması bekleniyor. Her sene yaşanan barajlarımızın su sıkıntısının bu sene olumlu yönde iyileştirme göstermesi de sevindirici bir gelişme olarak yerini bekliyor.

Pastırma yazı bitiyor, kar geliyor dedik ama özellikle küresel ısınmanın getirdiği ve ülkemizde de artık sık görmeye başladığımız diğer doğal iklim olaylarına da dikkat çekmek gerekiyor. Özellikle son yıllarda hortum, kasırga, fırtına gibi olağandışı olayların olağan hale geldiğini de unutmamak lazım. Standart bir mevsim geçişinden ziyade olağandışı iklim olaylarına da kamu ve tüzel kişilikler bazında hazırlıklı olmalıyız.

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir