Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Katiplik sınavı nasıl olacak?

Katiplik sınavı nasıl yapılacak? Katiplik sınavı hangi illerde ekrandan hangi illerde kağıttan yapılacak? Son zamanlarda bu konuyla ilgili sitemize sık sık sorular gönderildiğini ve diğer konular altında bu konuyla alakalı asılsız bilgiler verilmekte olduğunu gördük. Adalet Bakanlığı zabıt katibi alımlarının klavye sınavını geçtiğimiz 2 3 yıla kadar kağıttan yapmaktaydı. Ancak son yıllarda bir çok Adliye, [...]

10 Ocak 2013 22:49 (63026) Güncellenme :10.01.2013 22:49:14
Katiplik sınavı nasıl olacak?
Katiplik sınavı nasıl yapılacak? Katiplik sınavı hangi illerde ekrandan hangi illerde kağıttan yapılacak?
Son zamanlarda bu konuyla ilgili sitemize sık sık sorular gönderildiğini ve diğer konular altında bu konuyla alakalı asılsız bilgiler verilmekte olduğunu gördük. Adalet Bakanlığı zabıt katibi alımlarının klavye sınavını geçtiğimiz 2 3 yıla kadar kağıttan yapmaktaydı. Ancak son yıllarda bir çok Adliye, Danıştay ve Yargıtay zabıt katipliği uygulama sınavını ekrandan program aracılığıyla yapıyor.

Zabıt katipliği klavye sınavının ekrandan mı yoksa kağıttan mı yapılacağına ise katiplik sınavını yapacak komisyon karar veriyor. Yani burdan anlaşılması gereken geçtiğimiz yıl zabıt katibi alımı klavye sınavını kağıttan yaptıran bir adliye bu yıl sınavı ekrandan yaptırabilir. Veya tam tersi geçen yıl programaracılığıyla ekrandan sınavı yapan adliyede komisyon bu sefer sınavı kağıttan yaptırabilir. Bu yüzden geçen yıl şu ilde, şu komisyonda sınav ekrandan veya kağıttan yapıldı bu yılda öyle yapılır gibi beklentiler içerisinde olup sınavlara yanlış hazırlık yapmayın.

Katiplik sınavının hem ekrandan hem kağıttan yapılabileceği ihtimalini göz önüne alarak çalışmalarınızı yapın. X adliyesinde sınav ekrandan Y adliyesinde kağıttan yapılacak gibi söylentilere duyumlara kesinlikle itibar etmeyin. Geçtiğimiz 5 6 yıllık sürece göz attığımızda ortaya çıkan tek sonuçteknolojininde son yıllarda daha verilmi bir şekilde kullanılmasıyla adliyelerin uygulama sınavlarınıprogram aracılığıyla ekrandan yapmaya başlamış olmasıdır. Artık adliyelerin yarısından çoğunun sınavıprogram aracılığıyla yapabileceğini, bunun beklendiğini söyleyebiliriz. Ancak bu sadece bi ön görüdür kesinlik yoktur.

Dediğimiz gibi bu durum tamamen o yıl o adliyede görev yapan komisyon üyelerinin elindedir. İyi çalışmalar dileriz.