Anasayfa / Teknoloji / Karşınızda Yenilenen Web Oynatıcısıyla Youtube

Karşınızda Yenilenen Web Oynatıcısıyla Youtube

Akıllı kutu olarak tabir edilen televizyonun icadı, beraberinde insanların popüler olma ve göz önünde olma istekleri için de biçilmez bir kaftan oldu. Zaman içinde televizyonun büyüsüne kapılan insanlar, zamanlarının büyük bir çoğunluğunu onun karşısında sevdikleri dizi, yarışma, film gibi programları seyrederek geçirmeye başladılar. Kısa bir zaman öncesine kadar televizyona çıkmak demek meşhur olmak ve geniş kitlelere ulaşmak için yeterli sayılırdı. O tarihlerde Youtube web oynatıcısını yeniledi diye bir haber çıkmış olsaydı emin olabilirsiniz ki herkes buna gülüp geçer, hatta size şaşkın gözlerle bakardı.

İnternet ve ona bağlı teknolojiler, 90’lı yılların sonlarına doğru ülkemizde hızla gelişmeye başladı. İnternete girmeye meraklı gençlerle dolup taşan internet kafeler, her sokak aralarında hatta her köşe başında mantar gibi çoğalmışlardı. Çoğu kişi herhangi bir konu hakkındaki videoyu ya da bir filmi seyretmek için ya bir cd almak zorundaydı ya da başka web kaynaklarına başvurmak. Youtube ilk defa 2004 yılında yayını hayatına başladığında basit ara yüzü ve flash video oynatıcısıyla kısa sürede milyonlarca kişinin gönlünde taht kurmayı başardı. Zaman içinde internet teknoloji gelişti, bant genişlikleri ve hızlar arttı. Html5 teknolojisinin de yayınlanmasıyla birlikte yüksek çözünürlüklü videolar daha sık yüklenmeye ve seyredilmeye başlandı. Yüksek çözünürlüklü videolar için hali hazırda bulunan flash tabanlı video oynatıcı, yavaş kalması ve tam ekran oynatma gibi bazı teknik konularda eksik kalınca, Youtube web oynatıcısını yeniledi.

Youtube web oynatıcısını yeniledi ve bununla birlikte son zamanlarda popülerliğini artırma başlayan 4K çözünürlüklü videolar da sisteme yüklenmeye ve uygun cihazlarda da seyredilmeye başlandı. 4K çözünürlüklü videoları seyredebilmek için, güçlü bir sistemle birlikte iyi bir grafik kartına ve görüntü paneline ihtiyacınız olacaktır.

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir