Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Kamu taşeron işçileri – torba yasa taşeron 18/02/2014

Kamu taşeron işçileri son dakika- torba yasa taşeron 18/02/2014. Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro var mı? Kamu taşeron işçi kadro geliyor 18/02/2014. Taşeron işçi kamu kadrosu son durum.

18 Şubat 2014 18:11 (565839) Güncellenme :18.02.2014 18:11:39
Kamu taşeron işçileri – torba yasa taşeron 18/02/2014

Kamu taşeron işçileri son dakika- torba yasa taşeron 18/02/2014. Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro var mı? Kamu taşeron işçikadro geliyor 18/02/2014. Taşeron işçikamu kadrosu son durum. Taşeron işçiler. Taşeronlar.

Türkiye’nin çeşitli illerinden Ankara’ya gelen yüzlerce TÜRK-İş ve bağlı sendika üyeleri Gar önünde bir araya geldi. ‘Yargı kararı uygulansın, adalet yerini bulsun’, ’İşçilere kadro istiyoruz’, ’Taşeron işçiliğe hayır, kadromuzu almaya geldik’, ‘Alo Fatih çekme fırça yersin’ döviz ve pankartları taşıdı. Hükümet aleyhine sloganlar atıldı. Kortej oluşturan grup üyeleri buradan Sıhhiye Meydanı’na yürüdü. Eyleme BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile CHP’li bazı milletvekilleri destek verdi.

Alanda toplananlar adına yapılan konuşmalarda, taşeron uygulamaları, 4/B, 4/C gibi istisnai istihdam türlerinin yaygınlaşması, asgari ücret, düşük ücret politikası, kıdem tazminatının kaldırılmak istenmesi ve özelleştirme gibi konular eleştirildi. Taşeronlaşmayla ilgili yargı kararlarının uygulanması, taşeron işçilerin kadroya alınması ile kıdem tazminatı ve kiralık işçiliğin gündemden çıkarılması istendi.

MİTİNG ALANI YAĞMUR BAŞLAYINCA 5 DAKİKADA BOŞALDI

Yapılan konuşmaların bitmesiyle aniden bastıran yağmur, alandakileri hazırlıksız yakaladı. Yaklaşık iki-üç saatlik sürede sloganlar eşliğinde alanı dolduran kalabalık, yağmurla birlikte değişik noktalara dağıldı. Eylemciler, kısa bir süre içerisindeki bulundukları alanı terk etti. Kimi eylemciler hızla alanı boşaltırken, bazı eylemciler köprü altlarına sığınmak zorunda kaldı. Bazıları ise taşıdıkları dövizlerle yağmurdan korunmaya çalıştı.

MEMURLAR- Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile yaptığımız görüşmede, taşeron işçilerle ilgili yürüttükleri çalışmalarının son aşamaya geldiğini ve çalışmanın en kısa sürede sosyal taraflarla paylaşılacağını söyledi” dedi.

Taşeron işçiler ile ilgili tüm haberler BURADA!

Arslan,  yaptığı açıklamada, kamuoyunda taşeron olarak bilinen alt işverenliğin çalışma hayatının en önemli sorunlarından birisi olduğunu belirterek, bu sorunun ortadan kaldırılması için uzun süredir çaba harcadıklarını söyledi.

Taşeron işçilerin iş güvencesinin bulunmadığını, kıdem tazminatından yararlanamadığını ve sosyal haklara sahip olmadığını ifade eden Arslan, en son yapılan Üçlü Danışma Kurulu’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin kendilerine çözüme dair öneriler sunduklarını, buna karşı kendilerinin de önerilerde bulunduğunu dile getirdi.

TAŞERON SORUNLARI ÇÖZÜLECEK Mİ?

Bakanlığın bir süredir taşeron işçilerin sorunlarını çözecek bir düzenleme üzerinde çalıştığını ve bunun sonuçlarının kamuoyunda merakla beklendiğini vurgulayan Arslan, şöyle konuştu:

“Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile yaptığımız görüşmede, taşeron işçilerle ilgili yürüttükleri çalışmalarının son aşamaya geldiğini ve çalışmanın en kısa sürede sosyal taraflarla paylaşılacağını söyledi. Sayın Bakan, çalışma neticesinde bazı yeni düzenlemelerin olabileceğinden bahsetti ama bu konuda ayrıntı vermedi. Bu konuda bizim taleplerimiz belli. Özellikle muvazaa kararlarının uygulanmasını, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 2. maddesine dokunulmamasını, yine aynı yasanın aynı maddesinin 8 ve 9. fıkralarının çıkartılmasını istiyoruz. Bunların dışında, ihale yasasında değişiklik yapılmasını, taşeron işçilerinin alt işveren işçi olarak mahkeme kararlarıyla sayılmayanların kadrolarının verilmesini, alt iş veren olarak kalacakların sendikal hakların sağlanıp, toplu sözleşme düzenine geçilmesini talep ediyoruz. Bu taleplerimizin her zaman arkasındayız. Dilerim bakanlık bu sorunun çözümü konusunda köklü bir değişikliğe gider ve kamuda çığırından çıkmış bu uygulamaya son verilir.”

TAŞERON İŞÇİLERE SENDİKAYA ÜYE OLMA DAVETİ

Arslan, sendikalaşmanın taşeron işçilerin sorunlarının çözümüne önemli katkılar sağlayacağını belirterek, bu kapsamda Hizmet-İş’in kuruluşunun 35. yıl dönümünde ”Sendika Seni Korur” ve “Hakkın Bize Emanet” temasıyla örgütlenme kampanyası başlattıklarını anımsattı.

Örgütsüz yapıların sorunlarını etkin bir şekilde dile getirmekte ve sorunlar çözümüne yönelik muhatap bulmakta zorlandığına dikkati çeken Arslan, “Tüm taşeron işçilerini sendikalara üye olmaya, özellikle de Hak-İş’e bağlı sendikalara üye olmaya davet ediyorum. Çünkü taşeron işçilik konusundaki mücadelenin en etkili yolu sendikalardan geçiyor” dedi.

Türk-İş’in 15 Şubat’ta Ankara’da yapacağı taşeron işçiliği protesto mitingine kendilerinin de davet edildiğini belirten Arslan, mitingi taşeron sorunun çözümü açısında olumlu bulmakla birlikte, mitingin çağrısının olayın öznesi olan taşeron işçileri sendikal mücadeleye katacak nitelikte olmamasını eksiklik olarak gördüğünü söyledi.