Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

İşte Sözleşmeli Er’in Maaşı

TSK bünyesinde sözleşmeli er olarak çalışacak mensuplarının maaşları artırılıyor. Ayrıca sağlık kriterleri de yumuşatılıyor. Yeni düzenleme ile sözleşmeli erlerin operasyon tazminatı ile alacakları ücretin 3 bin liraya geçmesi mümkün olacak. SÖZLEŞMELİ ASKER SAYISI NE KADAR ARTTI? Star Gazetesi’nin haberine göre geçen yıl gerçekleştirilen sözleşmeli er alımlarına yaklaşık 30 bin adayın ön başvuru yapmasına rağmen bunun sadece bin [...]

30 Ocak 2013 10:49 (81236) Güncellenme :30.01.2013 10:49:46
İşte Sözleşmeli Er’in Maaşı

TSK bünyesinde sözleşmeli er olarak çalışacak mensuplarının maaşları artırılıyor. Ayrıca sağlık kriterleri de yumuşatılıyor. Yeni düzenleme ile sözleşmeli erlerin operasyon tazminatı ile alacakları ücretin 3 bin liraya geçmesi mümkün olacak.

SÖZLEŞMELİ ASKER SAYISI NE KADAR ARTTI?

Star Gazetesi’nin haberine göre geçen yıl gerçekleştirilen sözleşmeli er alımlarına yaklaşık 30 bin adayın ön başvuru yapmasına rağmen bunun sadece bin 517′si sözleşmeli er olabildi. Söz konusu adayların da bir kısmı eğitimler sırasında elendi. Ve sözleşmeli er sayısı bin 200′lere geriledi. Hükümet ile TSK sözleşmeli er sayısını arttırmak ve sözleşmeli er statüsüne olan ilgiyi yükseltmek için yeni bir düzenleme yapmayı kararlaştırdı.

EN AZ MAAŞ KAÇ LİRA OLACAK?

Söz konusu yasa tasarısı önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Kısa süre içinde Meclis’e sunularak yasalaşması öngörülen tasarıda sözleşmeli erlerin özlük haklarında, sosyal haklarında önemli iyileştirmeler yapılıyor. 2011 yılında çıkarılan yasada, sözleşmeli erlerin maaşları bin 634 lira olarak belirlendi. Zamlarla birlikte söz konusu maaşlar 2 bin lira seviyesine çıktı. Yeni yapılacak düzenleme maaşlarda yeniden artışa gidiliyor. Ekonomi bürokratlarından edinilen bilgiye göre, operasyon tazminatı ile birlikte sözleşmeli erlerin eline geçecek maaş tutarı 3 bin lirayı geçecek. Bu da, 7 yıl görev yapacak olan sözleşmeli erlerin alacakları tazminatların daha da yükselmesini sağlayacak.