Anasayfa / Gündem / İşçinin bitmeyen derdi kıdem tazminatı ne olacak?

İşçinin bitmeyen derdi kıdem tazminatı ne olacak?

Herkesin aklında bu soru var: Kıdem Tazminatı Ne olacak ? Öncelikle kıdem tazminatının ne olduğuna bakalım. İş kanununa tabi olarak çalışan işçilerin hizmet akitlerinin yaşlılık,emeklilik veya malüllük aylığı almak gibi nedenlerle feshedilmesi veya işçinin ölümü nedeniyle son bulması gibi durumlarda işveren tarafından işçiye yapılan toptan ödemedir.Yani kıdem tazminatı işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından iş kanunu gereğince işçiye vermiş olduğu bir tazminat şeklidir. Kendi isteğiyle ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz. Kıdem tazminatı brüt ücret üzerinden hesaplanır. Yalnızca  damga vergisi kesintesi yapılır. Kıdem tazminatının söz konusu olabilmesi için tam bir yılın dolması gerekmektedir. Birden fazla yargı kararlarında da ifade edildiği üzere , belli hesaplamalar yapılarak tutar belirlenir.

Kıdem Tazminatı Ne Olacak?’ diyen halka ise hükümetten bazı açıklamalar gelmektedir. Hükümet yetkililerinden açıklanan 2016-1018 orta vadeli programa göre , işçi ve işveren  sendikalarıyla uyum içerisinde görüşülerek , yeni bir kıdem tazminatı sistemi geliştirilmesi hedefleniyor. Bu sistemin bireysel hesaba dayanır şekilde olması da öncelikli hedefler arasında bulunuyor. İşçi ve işveren kesimleriyle mutabakat sağlanması halinde , bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminat sistemi getirileceği söyleniyor.

Birçok çalışanın beklediği bu açıklama ‘Kıdem Tazminatı Ne Olacak?’ sorularını bitirmiyor ve çalışan kesim yetkililerin bir an önce harekete geçmesini istiyor. Ayrıca belli bir süre çalışan işçinin kendi isteğiyle bile işi bırakması halinde de kıdem tazminatının verilmesi isteniyor. Bir çok işçinin dört gözle beklediği kıdem tazminatı sorununun çözümü için Yargıtay başta olmak üzere bir çok kuruma başvurulduğuda bir gerçek. Umarız ki yetkililer bu sorunu en kısa sürede çözer ve çalışanlar hak ettikleri bu tazminata kavuşurlar.

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir