Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

İlahiyatçılar,İmamlar ve Kuran Kursu Eğiticilerine Önemli Haber…

İlahiyatçılar,İmamlar ve Kuran Kursu Eğiticilerine Önemli Haber… İlahiyatçılar,İmamlar ve Kuran Kursu Eğiticilerine Önmemli Haber   Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ortaokul ve lise müfredatına eklediği “Kur’an-ı Kerim, temel dini bilgiler ve Hz. Peygamber’in hayatı”dersleri öğretmen ihtiyacını da beraberinde getirdi. Bunun için kurs Başlatıldı   Tüm branşlarda olduğu gibi bu alanda da ücretli öğretmenlik sistemi devreye girecek. Din [...]

11 Mart 2013 20:56 (136633)
İlahiyatçılar,İmamlar ve Kuran Kursu Eğiticilerine Önemli Haber…

İlahiyatçılar,İmamlar ve Kuran Kursu Eğiticilerine Önemli Haber…

İlahiyatçılar,İmamlar ve Kuran Kursu Eğiticilerine Önmemli Haber

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ortaokul ve lise müfredatına eklediği “Kur’an-ı Kerim, temel dini bilgiler ve Hz. Peygamber’in hayatı”dersleri öğretmen ihtiyacını da beraberinde getirdi. Bunun için kurs Başlatıldı

 

Tüm branşlarda olduğu gibi bu alanda da ücretli öğretmenlik sistemi devreye girecek.
Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni ihtiyacının arttığı ve bakanlığın 2023 yılına kadar en çok ihtiyaç duyulacak branşlar listesinde bu öğretmenleri 3. sıraya yerleştirdiği kaydedildi.

 

Söz konusu derslerin karşılanmasında Milli Eğitim Müdürlüklerince bu dersleri verebilecek ücretli öğretmenler görevlendirilmektedir. Ancak yine de Pedagojik formasyonu olan ilahiyat mezunları gerekli ihtiyacı karşılayamamaktadır.

 

İmamlar, Kuran Kursu Eğiticileri ve Tümİlahiyatçılar Derse Girebilir

 

Bakanlık yetkililerinin aktardığıbilgilere göre, bu derslere girecek öğretmen bulunamaması durumunda ilahiyat fakültesi mezunları ücretli öğretmen olarak kullanılabilecek.

 

Ankara’da bile bazı ilçelerde birkaç okulda birden bu derslere girecek din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni bulunamadığını, hatta ilahiyatçı bile olmadığını aktaran yetkililerin, “Böyle bir durumda o ilçenin müftüsü, imamı ilahiyat mezunu ise derslere girebilir. “Kur’an kurslarının yöneticileri ve eğiticileri de ücretli öğretmen olarak ders verebilir.” açıklaması yaptığı aktarılıyor.

 

Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi İşbirliği ile online pedagojik formasyon süreci başlatıldı

 

Eğitimci ihtiyacını karşılamak amacıyla pedagojik formasyonu olmayan ancak alan bilgisine sahip kişilerin görevlendirilmesi ilk akla gelen uygulamadır. Bu gereklilikten yola çıkarak SAÜSEM tarafından organize edilen ve Eğitim Fakültesi tarafından karşılanan Din Eğitimi Seçmeli Dersleri Eğiticiliğine Hazırlık Programı tasarlanmış bu tasarım dahilinde yaklaşık 1500 kişi bu imkandan faydalanmıştır.

 

Bu eğitimle alan bilgisine sahip bu kişilerin öğrenci özellikleri, öğrenme- öğretme süreçleri, eğitime hazırlık, verilen eğitimin ölçülmesi ve değerlendirilmesi, öğrenci ile etkili iletişim, sınıf yönetimi vb. gibi konularda pedagojik farkındalık kazanmaları sağlanmıştır. Bu uygulama benzeri ihtiyacı hisseden tüm iller ve müdürlüklerde uygulanabilecek niteliktedir. Programda aşağıdaki dersler verilmektedir.

 

Başvuru ve detaylar için tıklayınız

 

Eğitimi Verilecek Dersler:

Öğrencilerin Gelişimsel Özellikleri: 12 saat
Öğrenme Kuramları: 12 saat
Eğitimin Planlanması: 10 saat
Eğitimde Psikometrik Yaklaşımlar: 12 saat
Öğretim Materyali Geliştirme: 10 saat
Öğretim Yöntemleri, Stratejileri ve Etkili Kullanımı: 12 saat
Sınıf İçi Etkileşim: 12 saat
Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hiz. Giriş: 10 saat
Program 90 saattir.

 

Kursa Kimler Başvurabilir?

 

15 gün sürecek ve Türkiye’nin her yerinden online katılımın sağlanacağı kursa “ 4 Yıllık İlahiyat mezunları ve öğrencileri ile 2 Yıllık ilahiyat önlisans mezunları ve öğrencilerinin tamamıkatılabilir. Başvuru şartları için tıklayınız

 

Katılımcılara Sertifika Verilecek mi?

 

İnternet üzerinden takip edilecek eğitim sonunda katılımcılara Sakarya Üniversitesi tarafından onaylı sertifika verilecektir. (Bu sertifika kursiyerlerin pedogojik eğitim aldığınıbelgelendirecek olup, kadrolu öğretmen atamaları için kullanılmayacaktır.)

kamuajans