Anasayfa / Ekonomi / İkinci el araç piyasası yükselişe geçti

İkinci el araç piyasası yükselişe geçti

Türkiye’de de Avrupa ve Amerika’da da olduğu gibi 3-4 senedir bir araç yenileme eğilimi oluşmaya başlamıştır. Rakamlara bakıldığında Türkiye’de yılda yaklaşık 3 milyon aracın el değiştirdiği söylenebilir. (Yeni araç pazarı yıllık 800-850 bin seviyelerindedir.) İkinci el piyasasında rövaçta olan araçlar öncelikle temiz tabir edilen yıpranmamış, kaza yapmamış, tamirat görmemiş vs. araçlar. Dizel ve otomatik şanzımanlı araçlar –kilometreleri yüksek bile olsa- da ikinci el piyasasında en çok talep gören araçlardandır. Ayrıca binek araçlar da ticari araçlara göre daha çok tercih edilmektedir.
Otomotiv sektörü dövize bağımlı olduğu için kurdaki dalgalanmalardan en çok etkilenen sektörlerden biridir. Kurdaki hareketlilik önce yeni araçları etkiler; maliyetleri artan otomotiv firmaları da kurun gidişatına göre belli dönemlerde fiyat ayarlamaları yaparlar. (Örneğin bu sene döviz kurundaki artışın fiyatlara yansıması Eylül ayında gerçekleşmiş, buna paralel olarak araç satışlarında bir önceki aya göre %22’lik düşüş yaşanmıştır.) İkinci el piyasasının da bu durumdan etkilenmesi kaçınılmazdır. (Zaten 2015 yılı bahar yaz aylarında havaların ısınmasıyla oluşacak talep ile birlikte ikinci el araç fiyatlarında bir artış olması bekleniyordu. )
Ancak gerçekte %10 civarlarında seyreden bu artış sanal ortamda %40 gibi çok yüksek rakamlara ulaşmıştır. İkinci el araç alım satımlarının büyük bir kısmı internet üzerinden gerçekleşmektedir. Ancak internette dengesiz bir fiyat sistemi mevcuttur. Araç sahipleri çok fazla bilgi sahibi olmadıkları ve ikinci el fiyatlarında etkili olan motor, kaporta ve yürüyen aksam detaylarına dikkat etmeden araçlarına kendilerine göre fiyat biçmektedirler. Kendi aracına benzer bir aracın çok daha yüksek fiyatta sunulması diğer satıcıları da etkilemekte ve onların da fiyatlarını arttırmalarına yol açmaktadır. Bunun sonucunda ikinci el araç piyasasında sanal bir artış oluşmaktadır.

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir