Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Faruk Çelik’ten yeni kıdem tazminatı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, kıdem tazminatlarına ilişkin, "Hak kaybı var mıdır, yok mudur, masaya yatırıp çözüm yolu bulacağız. Kimsenin endişe etmesine gerek yok" dedi.

29 Eylül 2013 10:29 (361094) Güncellenme :29.09.2013 10:29:27
Faruk Çelik’ten yeni kıdem tazminatı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bazı işçilerin kıdem tazminatı alamamasına ilişkin, “Bu konuyla ilgili çalışan kesimler var. Önerilerini getirecekler. ‘Hak nedir?’, ‘Hak kaybı nedir, var mıdır, yok mudur?’, hepsini masaya yatırıp ona göre çözüm yolu bulacağız” dedi.

Hafta sonunu Bursa’da geçiren Çelik,  yaptığı açıklamada, son günlerde “kıdem tazminatı” konusunun çok fazla konuşulduğunu söyledi.

Ankara’da 26 Eylül’de geniş katılımlı “Çalışma Meclisi” toplantısı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Çelik, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki bütün çalışma hayatının katıldığı çalışmadaki gündem konulardan biri de kıdem tazminatıydı. Kıdem tazminatı, keyfi olarak Çalışma Meclisinin gündemi olmuyor, bir ihtiyaçtan kaynaklanıyor. Yaşanan sorunlar var. Bire bir görüşmelerimizde tüm tarafların kıdem tazminatıyla ilgili sorunları olduğunu, çözüme kavuşturulması gerektiği konusunda bir fikir birlikteliği var aslında ama diğer taraftan içeriği hakkında bilgi sahibi olunmadığı için ‘Acaba Kıdem Tazminatı Fonunun tartışılması, bir hak kaybından mı kaynaklanıyor?’ gibi ön yargıyla hareket edenler de var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili ölçüyü koydu. Konu, tarafların uzlaşmasıyla çözülecek bir mesele. Uzlaşılamaması için bir neden göremiyorum.”

Kıdem tazminatını, işçilerin çoğunun alamadığını vurgulayan Çelik, çalışandan yana olmayan bir sistemi savunmanın doğru olmadığını dile getirdi.

Çelik, çözüm noktasında farklı görüşlerde olanlar bulunduğuna işaret ederek, “Zor konudur ama oturup içeriğine girdiğiniz zaman zor olmadığını çok rahat şekilde görmek mümkün. Yüzde 90 çalışanın yararlanamadığı bir tazminat sistemini savunmak doğru olmasa gerek. Çalışma Meclisinde bu tartışıldı, üzerinde çalışılması konusunda bir değerlendirme oldu” ifadesini kullandı.

“Kimsenin endişe etmesine gerek yok”

Tazminat hakkını elde eden işçiler için herhangi bir kaybın söz konusu olmayacağına dikkati çeken Çelik, sistemin yürümeyen yönlerini çözmeye çalıştıklarını anlattı.

İşçilerin, “Ne olur, tazminatlarımızı alma konusunda bize aracı olur musunuz?” diyerek kendilerinden yardım istediğini kaydeden Çelik, “Demek ki hak etmiş tazminatı ama alamıyor. Çalıştığı halde hiç tazminat alamayanlar var. Bir de süre sebebiyle tazminat alamayanlar var. Çalıştığı halde süre yetmediği için hiç tazminat alamayan milyonlarca işçi var. Bunun savunulacak tarafı yok” değerlendirmesinde bulundu.

Görevinin, çalışanların sorunlarını çözmek olduğunu bildiren Çelik, şunları kaydetti:

”Sağduyu hakim olmalı ve bu kronik sorunlarımızı bu diyalog ortamı sağlıklıyken çözmeliyiz. Konuşarak çözülmeyecek bir mesele yok. Bu konuyla ilgili çalışan kesimler var. Önerilerini getirecekler. ‘Hak nedir?’, ‘Hak kaybı nedir, var mıdır, yok mudur?’, hepsini masaya yatırıp ona göre çözüm yolu bulacağız. Kimsenin endişe etmesine gerek yok. Hükümetimiz endüstriyel ilişkilerde her iki tarafın hak ve menfaatlerini koruma noktasında çok hassas davranmıştır. Hassas davrandık, bu kadar büyük icraatı gerçekleştirdik, hassas davrandık, işçilerimiz enflasyona hiçbir zaman ezdirilmedi.”