Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Denizli’de Kızıldere Jeotermal Santrali Açıldı

Türkiye'nin en büyük jeotermal enerji santrali, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Denizli'nin Sarayköy İlçesi'nde açıldı.

29 Eylül 2013 13:03 (361218) Güncellenme :29.09.2013 13:04:23
Denizli’de Kızıldere Jeotermal Santrali Açıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin kendi bölgesinde artık enerji merkezi haline geldiğini vurgulayarak, “Biz sessiz devrim gerçekleştirdikçe ekonomi seviyemiz artıyor. Türkiye’yi sağlıklı kalkınma temelinde büyütüyoruz” dedi.

Denizli’yi ziyaret eden Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin en büyük jeotermal enerji santrali olan Kızıldere Jeotermal Santrali Açılış Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

450 TRİLYONLUK DEV PROJE

Erdoğan konuşmasında, Türkiye’nin her sektörde atılım yaptıkça, büyüdükçe doğal olarak enerji ihtiyacının da arttığına dikkat çekerek, “Bugün Zorlu Grubu tarafından inşa edilen ve yaklaşık 450 trilyon TL’lik bu dev projenin Kızıldere 2 jeotermal santralinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Son derece hızlı bir şekilde sağlam bir zemin üzerinde istikrarla yürüyoruz. Türkiye her sektörde atılım yaptıkça, büyüdükçe çok tabi olarak enerji ihtiyacı da artıyor. Bu ihtiyacı karşılamak için yeni yatırımlar yapıyoruz. Enerji kaynaklarını kullanıma açıyoruz” dedi.

“SOSYAL POLİTİKALARDA VERDİĞİMİZ DESTEKLE TÜRKİYE’Yİ SAĞLIKLI KALKINMA TEMELİNDE BÜYÜTÜYORUZ”

Enerji tüketimindeki artışın aslında ülkenin refah seviyesindeki yükselişi gösterdiğini belirten Başbakan Erdoğan şunları kaydetti:

“11 yıl önce 31 bin 845 megavata olan kurulu enerji gücümüz, bugün yaklaşık 2 kat artmak suretiyle 61 bin 151 megavata ulaştı. Santral sayımız 300′den 861′e çıktı. Bunu gözü olup da göremeyenler de var. Hele Sarayköylü kardeşlerimin özellikle bu konuda hassasiyetini rica ediyorum. Bugün ülkemiz 1 milyon kilometrelik elektrik iletim ve dağıtım hattıyla Avrupa’nın önde gelen ülkelerinin arasına girmiştir. 2002′de elektrik üretiminin yüzde 60′ını kamu sektörü gerçekleştiriyordu. Biz özel sektörümüzü destekledik. Özelleştirmelerimizi yaptık. Bir yandan kamuyu yükten arındırırken, bir yandan sektörün daha sağlıklı işlemesini de sağladık. İşte şu anda bu gördüğünüz tesis bunun en güzel örneğidir.

“DEVLET, DAĞITIMLA ZAMAN KAYBETMİYOR”

Şu anda toplam elektrik üretimi içinde özel sektörün payı ne oldu biliyor musunuz? Yüzde 66′ya ulaştı. Kamu ciddi manada aşağı çekildi. Elektrik dağıtımının ise, neredeyse tamamını özel sektör gerçekleştiriyor. Devlet dağıtımla uğraşmıyor. Devlet zamanla aksayan yavaşlayan hizmetlere kaynak ayırmak zorunda kalmıyor. Buradan elde ettiğimiz karı da milletimize geri döndürerek eğitime, sağlığa, adalete, emniyete, enerjiye, tarıma ayırmak suretiyle sosyal politikalarda verdiğimiz destekle güçle Türkiye’yi sağlıklı kalkınma temelinde büyütüyoruz.”

“TÜRKİYE, BÖLGESİNDE ENERJİ MERKEZİ HALİNE GELİYOR”

Türkiye milli gemisini, milli uçağını, milli helikopterini yapmaya başladığını ifade eden Erdoğan şöyle devam etti:

“Şu anda bunun çalışmalarını yapıyoruz. Biz sessiz devrim gerçekleştirdikçe ekonomi seviyemiz artıyor. Buna bağlı olarak Türkiye artık bölgesinde enerji merkezi haline geliyor. Bildiğiniz gibi petrol ve elektrik en çok kullanılan 2 enerji türüdür. Yeni dönemde enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu noktada su, rüzgar ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını devreye sokarak, enerji üretiminde alternatifleri artırdık, artırıyoruz.”

“1 GRAM SUYUMUZU DAHİ İSRAF ETMEYECEĞİZ”

Maliyetleri düşürmek suretiyle modern santraller yaptıklarını belirten Erdoğan, “Hidroelektrik santrallerde yoğun bir şekilde gelişmelerimiz artıyor. Yani artık, Türkiye su akar Türk bakar mantığı düşüncesiyle değil, su akar Türk yapar mantığıyla hareket ediyor. Hedefimiz; 1 gram suyumuzu dahi israf etmeyeceğiz” dedi.

“ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK, DÜNYANIN DA SAYILI JEOTERMAL SANTRALLERİNDEN BİRİ OLACAK”

2002 yılından önce jeotermal enerjiden, elektrik üretimi yok denecek kadar azken bugün bu alandaki kaynakların 246 megavata kadar yükseldiğini vurgulayan Erdoğan, “Seralarda jeotermal kullanımı iktidarımız boyunca altı kat artırarak 3 bin dönüme jeotermal enerji ile ısınan, konut sayısını iki kat yükselterek burada da 90 bine termal turizme ve sağlık uygulamalarında jeotermal yüzde 100 artırarak 350 tesise çıkardık” diye konuştu.

Bu açılışla Denizli’ye büyük bir yatırım Türkiye’ye ise çok önemli bir enerji kaynağını kazandırdıklarını kaydeden Başbakan Erdoğan şunları kaydetti:

“Yılda 95 megavat kurulu güce sahip bu santral ülkemizin en büyük dünyanın da sayılı jeotermal santrallerinden biri olacak. Ülkemiz ekonomisinde önemli yeri olacak denizli ilimiz inanıyorum ki zengin kaynaklarının hareket geçirilmesiyle enerji sahasında çok nemli üretimler yapacaktır.”

Başbakan Erdoğan konuşmasının sonunda ise enerji santralin kurulmasında başta Zorlu Holdingin yöneticileri olmak üzere emeği gecen herkesi kutladı ve hayırlı olması temennisinde bulundu.

Açılışa, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Denizli ve çevre illerin milletvekilleri ile vatandaşlar katıldı.

Başbakan Erdoğan, açılış kurdelasının kesilmesinin ardından, tesisi gezdi.

KIZILDERE JEOTERMİK SANTRALİ

Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise ikinci jeotermal elektrik santrali olarak 1974 yılında hizmete giren Kızıldere Jeotermal Elektrik Santrali, kurulduğu günden bugüne kadar jeotermal enerji kapasitesi ve doğrudan kullanımda dünyanın beşinci jeotermal elektrik santrali konumunda.

Santralden şu anda Sarayköy’ün jeotermalle ısınması ile bölgedeki seralar ve oteller için gerekli olan sıcak suyu ücretsiz sağlanırken, bölgedeki bir fabrikaya da karbondioksit gazı temin ediliyor.

Zorlu Enerji Grubu’na ait, Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali olacak 80 MW gücündeki Kızıldere 2 Jeotermal Santralinin, 60 MW’lık ilk fazı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından resmi kabulünün ardından ticari elektrik satışına başladı. Santral tam kapasiteli faaliyete geçtiğinde yıllık 600 milyon kWh elektrik kapasitesine sahip olacak.

Proje kapsamında ayrıca 2 bin 500 konutun ve 500 dönüm seranın ısınması sağlanacak.