Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Bakan Çelik açıkladı! En gözde meslekler!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in dün 150 bin kadro müjdesini Memurhaber.com okuyucularına duyurmuştuk. Bakan Çelik önümüzdeki süreçte popüler olacak meslekleri de açıkladı. Ulusal İstihdam Stratejisi Belgesi’nin 3 ay bekledikten sonra Kalkınma Bakanlığı’ndan Hazine Müsteşarlığı’na gönderildiğini açıklayan Bakan Çelik, belgenin devreye sokulacağını söyledi. Bakan Çelik’in anlattıklarına göre sözkonusu belgede 4 temel politika ile büyüme ve [...]

21 Ocak 2013 15:08 (71304) Güncellenme :21.01.2013 15:08:39
Bakan Çelik açıkladı! En gözde meslekler!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in dün 150 bin kadro müjdesini Memurhaber.com okuyucularına duyurmuştuk. Bakan Çelik önümüzdeki süreçte popüler olacak meslekleri de açıkladı.

Ulusal İstihdam Stratejisi Belgesi’nin 3 ay bekledikten sonra Kalkınma Bakanlığı’ndan Hazine Müsteşarlığı’na gönderildiğini açıklayan Bakan Çelik, belgenin devreye sokulacağını söyledi. Bakan Çelik’in anlattıklarına göre sözkonusu belgede 4 temel politika ile büyüme ve istihdam kapasitesi yüksek yedi sektöre ilişkin 40 hedef, 57 politika ve 205 tedbir ortaya konuldu. Kiralık işçi, esnek çalışma ve 15 bin özürlü memur açığı kontenjanının kapatılması da var. Ayrıca bakanlık, sektörler bazında da hedefleri bir an önce hayata geçirmeyi planlıyor. 7 sektörde çalışmalar yapılarak 2023′e kadar her yıl 10 bin bilişim uzmanı yetiştirilmesi, finans sektöründe istihdam artışı, inşaat sektöründe mesleki yeterlilik şartı ve sağlık sektöründeki istihdam sayısının 2023′e kadar iki katına çıkarılması da var.

- Uzun süredir üzerinde çalışılan ‘ulusal istihdam strateji belgesi’nde son durum nedir?
3 ay önce çalışmalarımızı tamamlayarak Kalkınma Bakanlığı’na göndermiştik. Kalkınma Bakanlığı da çalışmalarını tamamladı ve geçtiğimiz cuma günü Hazine’ye gönderdi. Türkiye’nin işsizlikle mücadelede ve istihdamını artırma da önemli bir çalışmadır.

YASAL ÇALIŞMA GELİYOR

- Bu belgeyle ne amaçlandı?
Temel amaç, yapısal sorunlara çözüm üretmek. 4 temel politikayla büyüme ve istihdam kapasitesi yüksek yedi sektöre ilişkin 40 hedef, 57 politika ve 205 tedbiri ortaya koyduk. 4 temel politika olarak şu konuları ön plana çıkardık;
- Eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi: Her yıl 400 bin işsizin Aktif İşgücü Programları’ndan yararlandırılması, 395 ulusal meslek standardının hazırlanması (şu anda 355 tane)
- İşgücü piyasasında Güvence ve esnekliğin sağlanması: Kısmi süreli çalışanların oranının AB standartları seviyesine çıkarılması esnek çalışma şekillerini içerecek yasa çalışmalarının yapılması, özellikle özel istihdam büroları aracılığıyla ‘kiralık işçilik’ uygulamasının başlatılması.

BU YIL İSTİHDAM TEŞVİKLERİ ARTIYOR

- Ulusal İstihdam Stratejisi’nde sektöre bazında hedefler neler?
İLK sektör stratejilerini hazırladık. Bilişim, finans, inşaat, sağlık, tarım, tekstil ve turizm sektörü olmak üzere 7 sektörde çalışmalar yaptık. 2023′e kadar bilişimde her yıl 10 bin uzman yetiştireceğiz. İstihdam teşviklerini 2013′te artıracağız. Finansta da istihdamı artırmak için firmalarla anlaşarak istihdam arttırıcı uygulamalarına destek vereceğiz.

HEMŞİRE İSTİHDAMI YÜZDE 50 ARTACAK

İNŞAAT sektöründe mesleki yeterliliğe 2013 yılında ve daha sonraki yıllarda çok önem vereceğiz. Mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdam edilmesine yönelik teşviklere hız kazandıracağız. Yine sağlık sektöründe çalışan sayısını 2023 yılında tam iki katına çıkaracak düzenlemelere başlayacağız. Özel sağlık kuruluşlarının daha da yaygın hale gelmesi ancak istihdamı da arttırmalarının önünü açacak her türlü kolaylığı göstereceğiz. Özellikle hemşire sayısının 2023′e kadar %150 artırılması temel hedefimiz.

ÖZÜRLÜ MEMUR ALIMI…

- Özel Politika gerektiren grupların istihdamının artırılması:Kadınların işgücüne katılma oranının %38′e çıkarılması ( şu anda 30,3)
- Genç işsizlik oranının genel işsizlik oranına yaklaştırılması, özürlü memur açık kontenjanının kapatılması (15 bin kadro)
İstihdam Sosyal koruma ilişkisinin güçlendirilmesi: Sosyal yardım alanlardan çalışabilir olanlara iş ve meslek danışmanlığı,
-Çalışabilir yoksulların iş sahibi yapılması.

TEKSTİLDE İŞİ SIKI TUTACAK

Bakan Çelik, şu noktaların altını çizdi: ‘Tarımda çocuk işçiliği ortadan kaldırma amaçlı denetimlere öncelik vereceğiz. Ayrıca, mevsimlik işçinin çalışma ve yaşam standartlarının iyileştirilmesi için bu yıl içinde kanun tasarısı hazırlığı içinde olacağız. Tekstil ve hazır giyim sektörü maalesef kayıt dışılığın en çok olduğu alanlar. Bu nedenle özellikle bu yıl, bu sektöre yönelik iş ve sosyal sigorta teftişlerini hiç olmadığı kadar artıracağız. Ayrıca bu sektörde çalışan işçilerin % 50′sinin 2023′e kadar sertifika sahibi olması için de işverenleri zorlayacağız.’