Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

ASGARİ ÜCRETE 205 TL ZAM

TBMM’de ‘yeni anayasa’ çalışmalarını sürdüren 4 siyasi parti, asgari ücretten vergi alınmamasında uzlaştı… Bugün 774 TL olan ve temmuzda 804 liraya çıkacak asgari ücretten kesilen 205 liralık vergi artık çalışanların oluyor.  TBMM’deki partilerin ‘kırmızı çizgileri’nden kaynaklı çıkıp çıkmayacağı, çıksa da nasıl çıkacağı belirsizlik taşıyan ‘Yeni anayasa ’ya ilişkin çalışmalar bugün de devam etti. “Çalışma, İş Güvenliği ve Adil [...]

16 Mayıs 2013 10:23 (243638) Güncellenme :17.05.2013 10:11:02
ASGARİ ÜCRETE 205 TL ZAM

TBMM’de ‘yeni anayasa’ çalışmalarını sürdüren 4 siyasi parti, asgari ücretten vergi alınmamasında uzlaştı… Bugün 774 TL olan ve temmuzda 804 liraya çıkacak asgari ücretten kesilen 205 liralık vergi artık çalışanların oluyor. 

TBMM’deki partilerin ‘kırmızı çizgileri’nden kaynaklı çıkıp çıkmayacağı, çıksa da nasıl çıkacağı belirsizlik taşıyan ‘Yeni anayasa ’ya ilişkin çalışmalar bugün de devam etti. “Çalışma, İş Güvenliği ve Adil Ücret Hakkı”, “Kamu Hizmetlerine Girme Hakkı”, “Vatandaşlık’, “Seçme, Seçilme ve Siyasi faaliyette Bulunma Hakkı” maddelerini görüşen Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki Yazım Komisyonu, çalışma hayatını özellikle de işçileri yakından ilgilendiren bir konuda uzlaştı. Radikal’in haberine göre,‘Yeni anayasa’ya “asgari ücretten vergi alınmayacak” hükmünün eklenmesi kararlaştırıldı.

ASGARİ ÜCRET 1.000 TL’Yİ GEÇİYOR!

Buna göre, çeşitli adlar altında vergi olarak asgari ücretten yapılan 205 liralık kesinti artık yapılmayacak. Asgari ücret bu yılın ilk 6 ayında 774 TL, ikinci 6 ayında 804 lira olarak uygulanıyor. Temmuza kadar tasarı yasalaşırsa, asgari ücret 1.000 TL’yi aşacak.

Komisyon’da, çalışan kadın ve erkekler için eşit işe eşit ücret ilkesinin esas alınması ile işverene, iş kazası ve meslek hastalıklarından doğan tazminatlar için primi kendisi tarafından ödenen sorumluluk sigortasını yaptırma zorunluluğu da uzlaşılan konular arasında yer aldı.