Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Anadolu Öğretmen Liseleri Kapatılıyor Mu?

İnsanoğlu dünyaya gelir gelmez öğrenmeye başlıyor. Cümleyi tersten okursak bu kez de öğrenen kişiye bir öğretenin olması gerektiği sonucuna ulaşıyoruz. Evet hepimizin ilk öğretmeni kuşkusuz annelerimizdir. Hayat boyu devam eden öğrenme sürecimizde bu ilk öğretmenimizle başlayan zincirin halkalarına bir çok öğretmenimizin adı eklenir. Hepimizin hayatında öğrencilik hatıralarının yeri bir başkadır. Hemen hemen herkesin öğretmenlerine dair acı [...]

23 Ocak 2013 9:55 (73123) Güncellenme :23.01.2013 09:55:47
Anadolu Öğretmen Liseleri Kapatılıyor Mu?

İnsanoğlu dünyaya gelir gelmez öğrenmeye başlıyor. Cümleyi tersten okursak bu kez de öğrenen kişiye bir öğretenin olması gerektiği sonucuna ulaşıyoruz. Evet hepimizin ilk öğretmeni kuşkusuz annelerimizdir. Hayat boyu devam eden öğrenme sürecimizde bu ilk öğretmenimizle başlayan zincirin halkalarına bir çok öğretmenimizin adı eklenir.

Hepimizin hayatında öğrencilik hatıralarının yeri bir başkadır. Hemen hemen herkesin öğretmenlerine dair acı tatlı bir hatırası vardır. Hepimizin unutamadığı bir veya daha fazla öğretmeni vardır. Fakat çoğumuzun aklına bizleri yetiştiren öğretmenlerin nasıl yetiştiği; öğretmenlik mesleğine nasıl hazırlandığı gelmez. Fakat son zamanlarda basının gündeminden hiç düşmeyen Milli Eğitim Bakanlığı’nın son değişikliklerinden biri de SBS (Seviye Belirleme Sınavı) sisteminin, yani liselere geçişin değiştirilmesidir. Milli Eğitim Bakanlığı haklı olarak öğrencileri bu yarış havasından uzaklaştırmak istiyor. Bu nedenle de ilk olarak SBS sınavını kaldırmayı plânlıyor. Liseleri de tür olarak akademik, meslek, fen, ve özel lise olacak şekilde sınıflandırıyor. Bu liselere kayıt sistemi de yeniden belirleniyor. Akademik liselere (Tüm düz liseler Anadolu lisesine dönüştürülüyor.) öğrenciler adrese dayalı olarak kayıt yaptırabilecek. Bu sisteme göre Anadolu Öğretmen Liseleri de kapatılacak.
 Fen liseleri, nüfusu 500 bin olan yerlerde olacak. Bazı Anadolu liselerinde var olan hazırlık sınıfları kaldırılacak.
Meslek liselerine girişler, öğretmenler kurulu kararıyla gerçekleşecek.

Buraya kadar her şey normal görülüyor. SBS sisteminin kaldırılması ile velilere maddi yük, öğrencilere ise okuldan fazla dershanede vakit geçirten sistem sorunu çözülmüş gibi görülüyor. Fakat uygulama bu hâliyle gerçekleştirildiğinde birçok yanlışı da beraberinde getiriyor. Biz bu yazımızda bunlardan sadece biri olan; öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerine öğrenci hazırlayan Anadolu Öğretmen Liseleri hakkındaki bazı çekinceleri dile getirmek, ilgililerin dikkatini bu konuya bir nebze de olsa çekmek istiyoruz.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, katıldığı bir televizyon programında Anadolu Öğretmen Liseleri’nin kapatılacağını söyledi. Anadolu Öğretmen Liseleri’nde çalışan öğretmenlerimize bunun gerekçesini sorduğumuzda; bu okullara gelen öğrencilerin ek puandan dolayı Anadolu Öğretmen Liseleri’ni tercih ettiklerini; okulu bitirip üniversite tercihi yaptıklarında ise en zeki öğrencilerin öğretmenlik mesleğini değil diğer meslek dallarındaki fakülteleri ilk sıralara yazdıklarını söylediler. Sonuç olarak öğretmenliği ek puandan dolayı garanti gibi gördüklerini, diğer fakülteleri kazanamadıklarında öğretmenliği tercih ettiklerini ifade ettiler.

Öğretmenlerimizin bu ifadelerine düz mantıkla baktığımızda kapatılma kararının doğru olduğu hissi uyanıyor. Fakat burada hemen şu soruyu sormak aklımıza geliyor. Meslek liseleri; başta İmam Hatip Liseleri olmak üzere yıllarca neyin mücadelesini verdiler? Herhangi bir meslek lisesine giren bir öğrenci üniversiteye girişte puan kırılmasından dolayı diğer öğrencilerden geride kalıyor; hatta okul birincisi dahi olsa diğer okullardan mezun olan vasat bir öğrenciye bile yetişmekte zorlanıyordu. Bu büyük bir haksızlıktı. Bakanlığın verdiği doğru bir kararla düzeltildi. Böylece bir meslek lisesine giren öğrenci, akademik yeterliliği varsa; meslek lisesini tamamladığında farklı bir dala yönelmekte, istediği üniversiteye eşit şartlarda girebilme imkânına kavuştu.

Anadolu Öğretmen Liseleri öğrencileri lehinde (Öğretmen olmayı tercih ederek Anadolu Öğretmen Lisesi’ne giren bir öğrenci, bence ek puan almayı da hak etmektedir. E.A.) böyle bir haksızlık olduğu düşünülüyorsa bu yönetmelik maddesi düzeltilmelidir. Yoksa Anadolu Öğretmen Liseleri’ni kökten kapatmak işin çözümü değildir. Nasıl ki sağlık personeli yetiştiren sağlık meslek liseleri; imam yetiştirmeye yönelik imam hatip liseleri ve bilumum diğer meslek liseleri kapatılma yoluna gidilmiyorsa; Anadolu Öğretmen Liseleri de kapatılmamalıdır.

Anadolu Öğretmen Liseleri zaman içerisinde ihtiyaca cevap verecek şekilde öğrenci yetiştiremiyorsa; bunun nedenleri üzerinde durulmalıdır. Eğitim fakültelerine daha kaliteli öğrenciler gönderebilmek için Anadolu Öğretmen Liseleri’nde yeniden yapılandırmaya gidilmelidir. Yoksa güzel ülkemizin en köklü okullarından olan Anadolu Öğretmen Liseleri kolaycılığa kaçıp kapatılmamalıdır.

***

Konu öğretmenler olunca, elektronik postama gelen teknik öğretmenlerin bir sorununu da dile getirmeyi bir vazife sayıyorum. Özetle teknik öğretmenlerimizin sorunları ve istekleri şöyledir. Teknik Eğitim Fakültesi mezunları 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre; Teknik Hizmetler Sınıfı’nda yer almalarına rağmen kamuda teknik personel olarak çalışamamaktadır. Kamuda teknisyen unvanıyla çalışan teknik öğretmenler ise teknisyen unvanına hapsedilmişler ve unvan değişikliğinde sistem dışı bırakılmışlardır.

190 sayılı KHK değiştirilip teknik öğretmen unvanı unvanlar tablosuna eklenerek bir düzenleme yapılmalı ve Teknik Öğretmenlerin haklı isteklerine kulak verilmelidir.

 

Ekrem Aytar

memur haber