Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

ALAN SINAVI DIŞINDA KALAN BÖLÜMLERİN ATAMASI YAPILMAYACAK MI?

Milyonlarca KPSS adayının merakla beklediği Alan sınavı uygulaması geçtiğimiz günlerde ÖSYM ve MEB tarafından açıklandı.ve beraberinde adayların kafasında birçok soru işareti oluşturdu.Bunların başında gelen 15 branş dışında kalan öğretmenlik bölümlerinin atamasının yapılıp yapılmayacağı konusu… KPSS Uzmanları tarafından alan dışı kalan diğer öğretmenlik branşlarına dair değerlendirmeleri haberimizin detayında görebilirsiniz. MEB ve ÖSYM tarafından öğretmenlik alan sınavı [...]

13 Aralık 2012 16:17 (49227)
ALAN SINAVI DIŞINDA KALAN BÖLÜMLERİN ATAMASI YAPILMAYACAK MI?

Milyonlarca KPSS adayının merakla beklediği Alan sınavı uygulaması geçtiğimiz günlerde ÖSYM ve MEB tarafından açıklandı.ve beraberinde adayların kafasında birçok soru işareti oluşturdu.Bunların başında gelen 15 branş dışında kalan öğretmenlik bölümlerinin atamasının yapılıp yapılmayacağı konusu…

KPSS Uzmanları tarafından alan dışı kalan diğer öğretmenlik branşlarına dair değerlendirmeleri haberimizin detayında görebilirsiniz.

MEB ve ÖSYM tarafından öğretmenlik alan sınavı ile ilgili pek çok detay açıklandı. Yapılan açıklamaya göre, 2013 yılında Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (Almanca, Fransızca, İngilizce) alanlarında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi( ÖABT) uygulanacak. ÖABT, 13 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav ve başvuru koşulları ile ilgili bilgiler KPSS kılavuzunda adayların bilgisine sunulacak. ÖABT ile ilgili ayrı bir kılavuz yayınlanmayacak. Adaylar sınav ile ilgili detayları KPSS kılavuzundan takip edecekler ÖABT’de adaylara kendi alanları ile ilgili 50 soru sorulacak. ÖABT’ye katılan adayların KPSSP10 puanı yanında yüzde 15 Genel Yetenek Testi, yüzde 15 Genel Kültür Testi, yüzde 20 Eğitim Bilimleri Testi ve yüzde 50 ÖABT olmak üzere oluşturulacak KPSSP121 puanı da hesaplanacak. Söz konusu alanlarda bu puan esas alınarak yerleştirme gerçekleştirilecek.

  ALAN SINAVI YAPILMAYACAK OLAN BÖLÜMLER:

Açıklanan bölümler dışında kalan tüm bölümler dışında kalan bölümlere alan sınavı uygulanmayacak Bu bölümler ana olarak şu şekilde sıralanabilir:

- Tüm mesleki ve teknik öğretmenlikler

-Okul öncesi öğretmenliği

-Sınıf öğretmenliği

-Psikolojik danışmanlık ve rehberlik

-Felsefe grubu öğretmenliği

Alan sınavı uygulanmayacak olan bölümlerde mevcut sınav uygulamasının devam edeceği beklenmektedir. Yani bu bölümlerde sınav Genel Kültür- Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri testleri ve bu testlerden hesaplanan P10 puanı esas alınarak yapılacaktır. Bazı eğitim çevrelerinde eğitim bilimlerindeki 120 sorunun alan sınavı uygulaması nedeniyle düşürüleceği konuşmaktadır. Ancak bu konu ile ilgili resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Netleşmiş olan tek bilgi alan sınavına girecek bölümlerin P121 alan sınavına girmeyecek olan bölümlerin de P10 puan türüne göre atamalarının yapılacağıdır.

ALAN SINAVI YAPILMAYACAK BÖLÜMLERDE ATAMA YAPILMAYACAK MI?

            Alan sınavı yapılmayacak olan bölümlerde atama yapılmayacağı MEB in en çok ihtiyaç duyduğu bölümlere alan sınavının yapıldığı şeklinde bazı görüşler dile getirilse de bu görüşlerin gerçekçi bir temeli yoktur. Alan sınavı yapılmayacak bölümlere bakıldığında bu branşlara alan sınavının neden yapılmadığı da rahatlıkla anlaşılabilir. Tüm mesleki ve teknik öğretmenlikler Okul öncesi öğretmenliği Sınıf öğretmenliği Psikolojik danışmanlık ve rehberlik Felsefe grubu öğretmenliği gibi branşlarda alan sınavı yapmak pek mümkün olamadığı için bu bölümler eski sistemle alım yapacaktır. Ebetteki bu bölümlerdeki alım MEB’in ihtiyaç duyduğu ve bu ihtiyaç göre alabildiği kadro duruma göre az ya da çok olabilir, ya da belki bazı branşlarda örneğin bazı mesleki öğretmenlikler de alım yapılmayabilir. Ama bu durumun alan sınavı ile ilgisi yoktur. Özellikle okul öncesi ve Psikolojik danışmanlık ve rehberlik gibi en çok ihtiyaç duyulan bölümlerde alım yapılmaması düşünülemez. Yani kısacası alan sınavı yapılmayan bölümlerde alım yapılıp yapılmaması o yılki kadro duruma göre belirlenir. Buradaki tek fark alan sınavı yapılan bölümler P121 puan türü ile yapılmayacak bölümler ise P10 puan türü ile atamalara başvuracaktır. Değişiklik doğrudan bununla ilgilidir.  YANİ ALAN SINAVI YAPILMAYACAK BÖLÜMLERİN ATAMALARI GENE İHTİYAÇ VE KADRO DURUMA GÖRE YAPILACAK DİĞERLERİNDEN TEK FARKI SINAV ŞEKLİNİN FAKLI OLMASI OLACAKTIR.

Cihangir ATEŞ
Memuruz.Net Yazarı

Memuruz.Net Özel Haber (Aktif link verilmeden ve kaynak gösterilmeden hiçbir internet ortamında ve basılı yayın olarak yayınlanamaz.)