Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

Aile Danışmanı Olmak İsteyen Lisans Mezunları Dikkat

Geçtiğimiz günlerde ajansların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiler ataması yapılmayan bir çok üniversite mezunu için umut oldu. İki yıldır beklenen aile danışmanlığı uygulaması pilot illerde başladı. Aile Danışmanlığı Uygulaması Başladı Aile bütünlüğünün korunması, aile içi şiddetin önlenmesi ve yardıma muhtaç ailelere düzenli destek sağlanması amacıyla “her aileye bir sosyal danışman” sloganıyla hayata [...]

19 Mayıs 2012 13:37 (31301) Güncellenme :02.04.2013 22:26:44
Aile Danışmanı Olmak İsteyen Lisans Mezunları Dikkat
Geçtiğimiz günlerde ajansların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiler ataması yapılmayan bir çok üniversite mezunu için umut oldu. İki yıldır beklenen aile danışmanlığı uygulaması pilot illerde başladı.

Aile Danışmanlığı Uygulaması Başladı

Aile bütünlüğünün korunması, aile içi şiddetin önlenmesi ve yardıma muhtaç ailelere düzenli destek sağlanması amacıyla “her aileye bir sosyal danışman” sloganıyla hayata geçirilen programın ayrıntıları belli oldu. 2012-2017 yılları arasında 30 bin aile danışmanını göreve başlatmayı hedefleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bu alımlarda önceliği;atanamayan öğretmenlere, iletişim fakültesi mezunlarına ve sosyoloji, psikoloji gibi alanları bitirenlere verecek. Danışmanlar, ortalama 2 bin lira maaş alacak.

30 BİN DANIŞMAN ALINACAK

ASDEP ile birlikte başta atanamayan öğretmenler olmak üzere çok sayıda kişiye de istihdam kapısı aralanacak. Aile Bakanlığı, ihtiyaçlar doğrultusunda 2017 yılı sonuna kadar 30 bin aile danışmanını göreve başlatmayı hedefliyor.

Bakanlık, aile danışmanlarını öğretmenler, iletişim fakültesi mezunları ile sosyoloji, psikoloji, iktisat gibi alanları bitirenler arasından seçecek. KPSS puanlarına göre alınacak danışmanlar öncelikle teorik ve pratik eğitime tabi tutulacak. Aile Danışmanları yaklaşık 2 bin lira maaşla göreve başlatılacak. (Daha önceden sadece hemşire, psikoloji ve pdr mezunlarının başvurabileceğinin açıklandığı aile danışmanlığında yapılan son açıklamalara göre lisans mezunu bir çok aday başvurabilecek. Aşağıda belirtilen telefon numarasından veya online başvuru formundan hangi bölümlerden mezun olanların Aile Danışmanlığı’na başvurabileceğini gösteren resmi belgeleri isteyebilirsiniz)

Aile Danışmanları Ne İş Yapacak

Her bir aile sosyal danışmanı ilk etapta 600 aileden sorumlu olacak. Aileler için tek tek formlar tutacak olan danışmanlar, ailenin maddi ve manevi gidişatını yakından takip edecek. Özellikle yoksulluğu tespit edilen aileyle ilgili bildirimleri de üstlenecek olan danışmanlar, hak temelli, düzenli, süreli, geçici yardımlar olarak çeşitlendirilen sosyal yardımların, aileye istihdam sağlandıkça kademeli azaltılmasını sağlayacak. Aile içinde yaşanan sorunlarda yol gösterici olmakla beraber, aile fertlerinin geçim durumları, içinde yaşadığı şartlar da düzenli olarak izlenecek. İşsiz olanlara İŞKUR ortaklığında istihdam olanaklarının yaratılması sağlanacak.

 2 iLDE PİLOT UYGULAMA

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce alt yapısı tamamlanan Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile aile hekimliği uygulamasına benzer bir yapıda vatandaşlara “hane” odaklı sosyal danışmanlık sağlanacak. Bu kapsamda ilk pilot uygulama Kırıkkale ve Karabük’te hayata geçirildi. Hacettepe Üniversitesi’nde eğitim alan yaklaşık 400 danışman, durumu “riskli” olarak belirlenen ailelerle görüşmeye başladı.

Aile danışmanlığı için şuan en kapsamlı kurs Gazikent Üniversitesi tarafından İstanbul, Ankara ve Gaziantep illerinde veriliyor.

Aile Danışmanı Olmak için Ne Yapılmalı

Aile danışmanı olmak isteyen adayların Bakanlık tarafından belirlenmiş kriterlere uygun sertifikalı eğitim programını başarıyla tamamlanması gerekiyor. Şuan 400 aile danışmanı 2 ilde göreve başladı ve eylülden itibaren yapılması beklenen atamalarla bu sayının çok daha üstünde atama yapılması bekleniyor. Bakanlık beş yılda ise aile danışmanı sayısını 30 Bine çıkarmayı hedefliyor.

Az sayıda üniversite tarafından organize edilen Sertifikalı Aile Danışmanlığı Eğitim Programlarından birisi de Gazikent Üniversitesi – Sürekli Eğitim Merkezi – Aile Danışmanlığı eğitim programı.

Gazikent Üniversitesince devam ettirilen Aile Danışmanlığı Eğitim programına yalnızca belirli lisans bölüm mezunları katılabiliyor. Sosyal Hizmetler, Çocuk Gelişimi, PDR, Psikoloji, Hemşirelik ve TIP Fakültesi Mezunları Gazikent Üniversitesi tarafından düzenlenen aile danışmanlığı eğitim programına katılma imkanına sahipler.

Aile Danışmanlığı hakkında ayrıntılı bilgi almak ve  sertifika programlarına katılmak için T.C. Gazikent Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile iletişime geçilebilirsiniz. T.C. Gazikent Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından  düzenlenen 475 saatlik “ Aile Danışmanlığı Eğitim Programı”na ilişkin bilgiler aşağıda belirtildiği gibidir.

Başvuru ve ön bilgi formu için tıklayınız

Eğitim Programı Hakkında Bilgileri:

Eğitim Veren Kurum: Gazikent Üniversitesi | Sürekli Eğitim Merkezi

Eğitim Süresi : 475 Saat

Başvuru Koşulları : Sosyal Hizmetler, Çocuk Gelişimi, PDR, Psikoloji, Hemşirelik ve TIP fakültesi mezunları.

Eğitim Ücreti: 4000 TL (KDV Dahil), Öğretmen, Öğrenci ve Hemşirelere % 20 indirim ve 12 ay vadeli ödeme imkanı.

Eğitim Verilen İller: İstanbul | Ankara | Gaziantep  |  Mardin

Ayrıntılı Bilgi İçin: http://www.gazikentsem.com/index.php/basvuru

kkk