Anasayfa / Sağlık / Ağız kokusunda en etkili 5 yöntem

Ağız kokusunda en etkili 5 yöntem

Ağız kokusu kimi insanlarda görülen çok can sıkıcı bir hastalıktır. Ağzı kokan bir kişinin yanındayken yanındaki kişiler çok rahatsız olurlar. Çünkü nefes alıp verdikçe ağızları kokmaktadır. Bu da insanların sosyal hayatını çok etkiler. Bunun bir rahatsızlık olarak kabul edilmesi gerekir. Ağız kokusunun oluşması için birçok neden vardır. Dilin arka tarafında yaşayan milyonlarca bakteriler buna sebep olabilir.

Ağzımızın sürekli nemli olmasından dolayı bakterilerin üremesi çok kolaydır. Bunlara bir de çürük dişler, boğaz iltihabı, akciğer veremi, şeker hastalığı ve hazımsızlık gibi rahatsızlıklar eklenirse ağız kokusu kaçınılmaz bir sorun haline gelebilir. Sadece bunlar değil ishal ya da kabızlık ağız kokusu tetikleyen başka bir sebeptir.
Ağız kokusunu gidermenin birçok yolu bulunmaktadır. burada sizlere bunun 5 yönteminden bahsetmek isteriz.

1.Öncelikle ağız kokusunu gidermek için ağız temizliğinize dikkat etmemiz gerekmektedir. Her gün günde 3 kere dişlerimizi fırçalamalıyız. Hatta arada ağzımıza ağız spreyleri sıkmalıyız ve haftada bir diş ipi ile dişlerimizi temizlemeliyiz. Temizlikten sonra dişlerimiz kokuyorsa bu sorunu çözmek için farklı yolları deneyebilirsiniz.
2.Ağız kokusunu gidermek için bir başka seçenekte bitkisel çözümler bulmaktır. Yemeklerden sonra Karanfil çiğneyip, karanfil yağının anti bakteriyel olduğu için karanfili ağzınızda uzun süre tutabilirsiniz. Sonra da emip posasını yutabilirsiniz. Çünkü Karanfil tamamen bakterileri öldürecektir.
3.Bir başka seçenekte dereotu, nane ya da maydanoz da çiğneyebilirsiniz. bu bitkilerden ağız kokusunu yok etmek için çok yararlıdır.
4.Sirkeyi balla karıştırın ve ağzınıza olarak çiğneyin ve yutunuz.
5.Ardıç tohumu çiğneyebilir ve yutabilirsiniz ya da içeceklerinizi içine tarçın koyarak ağzınızı dezenfekte edebilirsiniz.

Yukarıdaki bu yöntemleri yaparak ağız kokusundan kurtulur ve toplum içinde dışlanmadan hayatımda sürdürebilirsiniz.

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir