Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

İlahiyatçılar için DESDEP Başvuruları Başladı

İlahiyat öğrenci ve mezunlarına yönelik Sakarya Üniversitesi tarafından kısa adı DESDEP olan Din Eğitimi Seçmeli Dersleri Eğiticiliğine Hazırlık Programı başvuruları başladı. Katılımcı belgelerinin 2013 -2014 Eğitim öğretim sezonuna kadar yetişeceği açıklandı DİN EĞİTİMİ SEÇMELİ DERSLERİ EĞİTİCİLİĞİNE HAZIRLIK PROGRAMI 6.Dönem Desdep Başvuruları Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi İşbirliği ile Bilindiği üzere [...]

10 Temmuz 2013 16:13 (293911) Güncellenme :10.07.2013 16:13:47
İlahiyatçılar için DESDEP Başvuruları Başladı

İlahiyat öğrenci ve mezunlarına yönelik Sakarya Üniversitesi tarafından kısa adı DESDEP olan Din Eğitimi Seçmeli Dersleri Eğiticiliğine Hazırlık Programı başvuruları başladı. Katılımcı belgelerinin 2013 -2014 Eğitim öğretim sezonuna kadar yetişeceği açıklandı

DİN EĞİTİMİ SEÇMELİ DERSLERİ EĞİTİCİLİĞİNE HAZIRLIK PROGRAMI

6.Dönem Desdep Başvuruları

Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi İşbirliği ile

Bilindiği üzere 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren 4+4+4 eğitim modelinin uygulanması ile birlikte ilköğretimin ilk kademesine seçmeli dersler konmuştur. Bu seçmeli derslerden din eğitimi ile ilgili olanlar, tüm Türkiye çapında önemli bir oranda il merkezi ile ilçe ve köylerdeki okullarda bu dersler öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Durum göz önüne alındığında din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin mevcut ihtiyacı karşılayamayacağı aşikârdır. Söz konusu derslerin karşılanmasında Milli Eğitim Müdürlüklerince bu dersleri verebilecek ücretli öğretmenler görevlendirilmektedir.

 

Ancak yine de Pedagojik formasyonu olan ilahiyat mezunları gerekli ihtiyacı karşılayamamaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla pedagojik formasyonu olmayan ancak alan bilgisine sahip kişilerin görevlendirilmesi ilk akla gelen uygulamadır.

Bu gereklilikten yola çıkarak SAÜSEM tarafından organize edilen ve Eğitim Fakültesi tarafından karşılanan Din Eğitimi Seçmeli Dersleri Eğiticiliğine Hazırlık Programı tasarlanmış bu tasarım dahilinde yaklaşık 1100 kişi bu imkandan faydalanmıştır. Bu eğitimle alan bilgisine sahip bu kişilerin öğrenci özellikleri, öğrenme- öğretme süreçleri, eğitime hazırlık, verilen eğitimin ölçülmesi ve değerlendirilmesi, öğrenci ile etkili iletişim, sınıf yönetimi vb. gibi konularda pedagojik farkındalık kazanmaları sağlanmıştır.

Bu uygulama benzeri ihtiyacı hisseden tüm iller ve müdürlüklerde uygulanabilecek niteliktedir. Programda yer alan derslerin tamamı ve program sonundaki sınav uzaktan eğitim yöntemi ile internetten gerçekleşecek olup, adaylar kendi evinden istediği zaman sisteme girip ders videolarını izleyebilecektir.

Program toplam 90 saat sürecek olup 2 Ağustos – 31 Ağustos tarihleri arasını kapsamaktadır. Program sonunda yapılan sınavda 50 ve üzeri puan alanlara belgeleri 2013 – 2014 Eğitim Öğretim sezonu başlamadan adreslerine gönderilecektir.

Kimler Katılabilir?

İlahiyat Lisans mezunları ve öğrencileri, İlahiyat önlisans mezunları ve öğrencileri

kaynak:kpssrehber