Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

2014 şubat ataması olacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Avcı, AA Editör Masası'nda, 28 Şubat sürecinde görevine son verilen 350 öğretmenin göreve dönmek için Bakanlığa başvurduğunu bildirdi. İşte ayrıntılar ;

8 Ekim 2013 10:22 (370614)
2014 şubat ataması olacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Avcı, AA Editör Masası’nda, 28 Şubat sürecinde görevine son verilen 350 öğretmenin göreve dönmek için Bakanlığa başvurduğunu bildirdi. İşte ayrıntılar ;

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Demokratikleşme Paketi”nin en önemli bölümlerinden biri olan kamudaki başörtüsü yasağı ve ilköğretimdeki “Öğrenci Andı”na ilişkin düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tarihi karar sonrası Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AA editörlerinin sorularını yanıtlıyor.

Avcı, kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla ilgili, “Çok büyük bir kesimi, özellikle kadın çalışanları rahatlatan, onların yıllardır yaşadıkları sıkıntıları ortadan kaldıran bir düzenleme oldu” dedi.

“Öğrenci Andı”nın kaldırılma kararından yeni sınav sistemine, dersanelerin durumundan öğretmen atamalarına kadar bir çok soru AA Editör Masası’nda yanıt buluyor.

GÜNÜN ŞARTLARINA UYDURULDU

Bakan Avcı, okullarda andımızın okunmasına son verilmesiyle ilgili, “Bugünün dünyasında artık söyleyenler de söyletenler de neyi niçin söylediklerini çok düşünmez hale gelmişti. Günün şartlarına uydurulmuş oldu” değerlendirmesinde bulundu

Milli Eğitim Bakanı Avcı, 28 Şubat sürecinde görevine son verilen öğretmenlerden 350′sinin göreve dönmek için Bakanlığa başvurduğunu bildirdi.

YENİ DERSHANELERE RUHSAT YOK

Avcı yeni açılacak dershanelere ruhsat verilmeyeceğini, Ocak ayına kadar TBMM’de yapılacak yasal düzenlemeyle de Milli Eğitim Kanunu’nda yer alan dershaneye ilişkin tanımlar ve kuralların çıkarılmış olacağını kaydetti.

Avcı: ”Ocakta kapattık çocuklar dışarı diye, böyle bir şey yok. Dershanelerde eğitim almakta olan çocuklar dönemin sonuna kadar, 2014 Haziran ayının sonuna kadar kurslarına devam edecekler” dedi.

YÜZDE 70′İ ÖZEL OKUL OLMAK İSTİYOR

Avcı, dershanelerin yüzde 20′sinin mevcut koşullarda özel okula dönüşme kabiliyetinin bulunduğunun altını çizerek, Geri kalanların da ekstra desteklerle özel okula dönüşebilecek gibi gözüktüğünü, dershanelerin yüzde 70′inin özel okula dönüşmek istediğini ifade etti.

Özel okula dönüşen dershanelere devletin burslu öğrenci göndereceğini söyleyen Avcı, bunun için kanunla düzenleme yapılacağını bildirdi.

ÖZEL OKULLARA KREDİ KOLAYLIĞI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin özel okula dönüşmesi için özel okul kriterlerinin, geçiş süreci için bir süreliğine hafifletilmesini ve özel okula dönüşecek dershaneler için kredi kolaylığı sağlanmasını planladıklarını bildirdi.

ŞUBAT AYINDA ÖĞRETMEN ATAMASI YOK

Milli Eğitim Bakanı Avcı, “Şubat ayında öğretmen atamaları olmayacak” dedi.

Twitter üzerinden Bakan Avcı’ya sorularınızı #AAEditörMasası hashtagi ile yöneltebilirsiniz.

kaynak:sabah