Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Memur,Memur İlanları,Kpss Haberlerine anında ulaşın.

2013 Kpss A sınavına girecek adaylar İçin YDS şartı

2014 KPSS A grubu sınavına girecek adaylar için ilkbahar YDS şartı

8 Ekim 2013 16:23 (371520)
2013 Kpss A sınavına girecek adaylar İçin YDS şartı

2014 KPSS A grubu sınavına girecek adaylar için ilkbahar YDS şartı
Yabancı Dil Sınavı (YDS) başvuru kılavuzu yayınlandı.
Kpss A grubu adaylarının sıkça sorduğu YDS ve KPSS A daki yabancı dil testi arasındaki fark ve sınava olan etkileri.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” uyarınca, 2013 yılında Yabancı Dil sınavlarının kullanıldığı alanlarda artık YDS puanları kullanılacaktır. Yanı 2013 yılından itibaren yabancı dil bilgisinin ölçülmesi amacıyla KPDS, ÜDS ve KPSS Yabancı Dil sınavları yapılmayacak sadece YDS yapılacaktır.

2013 öncesi Kpss A sınavındaki puan hesaplamalarında Yabancı Dil Testi

2013 yılı mevzuat değişikliğinden önce KPSS puanları hesaplanırken, Kpss a sınavının yapıldığı tarihlerde Cumartesi sabah oturumunda genel kültür ve genel yetenek testlerinin bitiminden sonra girilmesi zorunlu olmadığı ancak Kpss a Puanlarının hesaplanmasında hayati önemi sahip olan yabancı dil testi yapılmaktaydı. Bu test 60 sorudan oluşan ve 60 dakika süren yabancı dil oturumu olarak adlandırılmaktaydı.

Ancak 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” uyarınca YDS ile bu sınav kaldırılmıştır.

2014 Kpss A grubu adayları Yabancı Dil Puanını Almak İçin Ne Yapmalıdır.

Kpss A da kurumların ilan ettiği kadrolara atanabilmek için, kurumların yaptıkları giriş sınavlarına katılmak zorundadırlar, her kurum alım yapacağı kadrolara uygun olarak Kpss A da değişik puan ağırlıkları ile hesaplanmış olan 120 değişik puan türünden bazılarını ilan ederek giriş sınavlarını ilan ederler.

Bu puan türlerinden yaklaşık 90 adet puan türünde Yabancı Dil puanınında hesaplandığı görülmektedir.
Kpss a da puanların hesaplanması için o puanı oluşturan bütün test türlerinden en az bir soruya işaretleme yapılması gerekmektedir.
Kpss A da daha önceki sistemde sınavların yapıldığı Ctesi sabah oturumda yapılan Yabancı Dil Testi kaldırıldığı için adaylar artık kesinlikle yabancı dil puanlarını 2014 Nisan ayında yapılacak olan Yabancı Dil sınavına YDS katılarak almaları gerekmektedir. Bu sınava katılmayan adayların Kpss A dakı 120 puandan 90 üzerinde puan hesaplanamayacağı için kurumların ilan ettiği giriş sınavlarına katılma şansını kaybedeceklerdir.
Hesaplama yapılırken Kpss a puanları, Nisan ayında alınan YDS puanı ile birlikte değerlendirilerek puan türlerindeki YD puan ağırlığınca hesaplamada kullanılacaktır.

YDS kılavuzunda;

3.1. 2013 yılından itibaren KPSS Lisans Sınavlarında (Lisans/A Grubu ve Öğretmenlik) yabancı dil testi yer almayacaktır. Yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından uygulanacak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanacaktır. KPSS Lisans sınavlarında yabancı dil testinin de ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyen adayların 2014-YDS İlkbahar Dönemi’ne Almanca, Fransızca ve İngilizce testlerinin birinden girmeleri zorunludur. 2014-YDS İlkbahar Dönemine katılmayan veya Almanca, Fransızca ve İngilizce dışında bir yabancı dilden sınava katılan adayların, 2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri hesaplanmayacaktır.”
Bu hükme göre, YDS Sonbahar sınav sonuçları, KPSS puanlarının oluşmasında kullanılmayacaktır. Bu nedenle yabancı dil puanınında etki ettiği 2014 KPSS A sınav puanının oluşamasını isteyen adayların YDS İlkbahar sınavına katılması zorunludur, olarak açıklanmıştır.